Porady

Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu?

Z racji tego, że umowa o kredyt mieszkaniowy wiąże kredytobiorcę z bankiem przez wiele lat, to po upływie kilku może okazać się, że nasza sytuacja finansowa nieco się pogorszyła i nie jesteśmy w stanie spłacać odpowiednio rat kredytowych. W tej sytuacji banki również przewidziały kilka wyjść. Niektóre z banków pozwalają swoim klientom na czasowe zawieszenie spłaty rat kredytu i proces ten nazywa się prolongatą.

Sama w sobie dotyczy zawieszenia całej raty kredytu, na którą składa się zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa. Warto jednak pamiętać o tym, że aby uzyskać zgodę na prolongatę, należy odpowiednio wcześniej uprzedzić bank o problemach i poprosić o udzielenie prolongaty.

Niestety, ale większość banków przewiduje zawieszenie tylko jednej raty kredytu

Tak więc nasza sytuacja finansowa w kolejnym miesiącu musi zwyczajnie się poprawić Jednak nie oznacza to, że taka rata zostanie umorzona, zostanie ona doliczona do pozostałych rat kredytowych.

Innym sposobem jest karencja. Polega ona na okresowym zawieszeniu spłaty odsetek kredytu. W tym przypadku zawieszenie dotyczy
jedynie części odsetkowej kredytu, co w konsekwencji oznacza, że część kapitałowa musi być cały czas spłacana. Dlatego bank może pozwolić nawet na kilkumiesięczną karencję, ponieważ część zobowiązań i tak wraca co miesiąc na konto bankowe.

Jeżeli jednak żadne z tych wyjść nie jest dobre, a na dodatek nie przewiduje się poprawy sytuacji finansowej w przyszłych latach, to warto poprosić bank o wydłużenie spłaty kredytu.

Wtedy raty będą mniejsze i będzie można je na spokojnie spłacać

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w tej sytuacji koszty kredytu hipotecznego znacznie wzrosną. Wydłużenie spłaty wiąże się z naliczaniem kolejnych odsetek przez bank. Jest to więc tak naprawdę ostateczność przeznaczona dla osób, które nie mają żadnego innego wyjścia z bieżącej, trudnej sytuacji finansowej. Ponadto przed zdecydowaniem się na kredyt mieszkaniowy warto się bardzo dokładnie zastanowić nad tym, czy aby na pewno będzie się w stanie go spłacać.