Rodzaje pizzy cieszące się największą popularnością
Informacje

Rodzaje pizzy cieszące się największą popularnością

W każdej polskiej pizzerii można dzisiaj zamówić więcej niż tylko jeden rodzaj pizzy. Jak bogata jest oferta większości pizzerii w naszym kraju, można przekonać się bardzo łatwo.

Wystarczy zajrzeć na stronę lokalu https://www.pizzadominium.pl/lokale/zabrze-c-h-platan! Są jednak rodzaje pizzy, które powinny znaleźć się w menu każdej pizzerii, która chce mieć dużo gości. Prezentujemy je poniżej.

Klasyczne rodzaje pizzy

Każda szanująca się pizzeria powinna mieć w menu klasyczne rodzaje pizzy. Trudno sobie wyobrazić pizzerię, która nie ma w menu:

  • margherity;
  • marinary;
  • capriciosa.

Margherita to klasyka sama w sobie. Jest ona uważana za pierwszą pizzę, które powstała w Neapolu i Kampanii. Swoim składnikami nawiązuje ona do koloru włoskiej flagi. Wśród jej składników są czerwone pomidory, biały ser mozzarella oraz zielone listki bazylii. Całość skropiona jest oliwą z oliwek w najlepszym gatunku. Marinara nie jest pizzą przygotowywaną z owoców morza. Składa się wyłącznie z bardzo prostych składników: pomidorów, czosnku i suszonego oregano. Jedni upatrują etymologii jej nazwy w tym, że pieczona była przez żony marynarzy, gdy ci szczęśliwe powracali z długiego rejsu. Inni uważają, że proste składniki świetnie znosiły długie rejsy, dlatego też pizza ta stanowiła główne pożywienie marynarzy w czasie długich rejsów. Bez względu na to, jakie jest pochodzenie jej nazwy, jest to pizza, której smak pamięta się naprawdę na długo. Capriciosa to pizza, której smak przypadnie do gustu miłośnikom szynki. To właśnie bowiem szynka jest jej głównym składnikiem. Do szynki dodawane są jeszcze grzyby. W Polsce najczęściej wykorzystywane są pieczarki.

Pizza hawajska

Jest to pizza, które nie pochodzi ani z Włoch, ani z Hawajów. Receptura na tę bardzo popularną dzisiaj pizzę została opracowana w Kanadzie. Jej najważniejsze składniki to szynka i ananas. Rodzajów pizzy jest tak wiele, że każdy miłośnik tego dania znajdzie taką, której smak najlepiej mu odpowiada. Dobre pizzerie – a takich jest w Polsce coraz więcej – mają w menu także pizzę wegetariańską.