Oprogramowanie Sprzęt

Antywirus – płatny czy darmowy?

Korzystanie z komputera, który to ma dostęp do Internetu bez zainstalowanego oprogramowania antywirusowego jest bardzo ryzykowne i bardzo szybko może doprowadzić do poważnej awarii. Jak wiadomo na rynku mamy do dyspozycji wiele programów antywirusowych i to tylko od nas zależy, na który z nich zdecydujemy się.

Ważnym kryterium ich podziału jest to czy decydujemy się na program płatny czy darmowy. Nikt z nas nie chce dopuścić do sytuacji by nasz komputer dopadła awaria w najmniej odpowiednim momencie. Awarii może ulec cały system operacyjny lub nawet utrata pieniędzy z konta bankowego czy też karty kredytowej.

Brak oprogramowania antywirusowego

Całe szczęście, że wielu z nas użytkowników Internetu zdaje sobie doskonale sprawę z zagrożeń wynikających z braku odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. W przypadku firmowych komputerów w większości przypadków sprawa jest prosta – najlepiej zainstalować płatnego antywirusa. W takiej sytuacji będzie to najlepszy antywirus, który odpowiedniego będzie chronił system firmy przed uszkodzeniem. W przypadku darmowych programów antywirusowych to są one przeznaczone jedynie do niekomercyjnego użytku i wykorzystywanie takich programów w firmie mogło by być naruszeniem licencji. Jeżeli chodzi o użytkowników domowych sprawa też nie jest do końca prosta.

Darmowe programy antywirusowe

Aktualnie na rynku mamy do wyboru co najmniej kilkanaście darmowych programów antywirusowych różnych producentów. Jaki więc będzie najlepszy program antywirusowy do użytku domowego? Czy darmowe antywirusy są w zupełności za darmo? Okazuje się, że w tym przypadku za darmo wiąże się z podaniem prywatnego adresu e-mail i koniecznością oglądania dodatkowych reklam bądź też ograniczeniem programu do podstawowych funkcji. Należy więc liczyć się z faktem, że nie do końca jest to rozwiązanie darmowe i pełni dla nas funkcjonalne. Kiedy już wybierzemy właściwy program antywirusowy musimy liczyć się z faktem, że koniecznością będzie ściąganie jego uaktualnienia. Tak więc dobry firewall zawsze pozwala na ściągnięcie danego uaktualnienia.