Porady

Kredyt mieszkaniowy- jak poprawić zdolność kredytową?

O kredycie hipotecznym myślimy dopiero wtedy, gdy chcemy nabyć konkretną nieruchomość. Lepiej jednak zanim w ogóle zaczniemy szukać nieruchomości upewnijmy się, że posiadamy odpowiednią ilość wkładu własnego.

W chwili obecnej wymagany jest wkład własny w wysokości 20 %. Jeśli wiec nieruchomość kosztuje 350 tys. zł minimalny wkład własny wynosi 70 tys. zł. Potrzebne są więc odpowiednie rezerwy.

Nikt też nie broni posiadania zdecydowanie większej sumy wkładu własnego

W ten sposób można uzyskać zdecydowanie niższe oprocentowanie, tańszą marże czy prowizje. W ostateczności to ile będziemy musieli zapłacić za kredyt hipoteczny uzależnione jest od dwóch czynników. Po pierwsze od wartości samej nieruchomości a po drugie od zdolności kredytowej samego wnioskodawcy. Trzeba też od razu powiedzieć, że każdy bank stosuje odmienne kryteria w ocenie zdolności kredytowej. Nie trzeba się więc poddawać gdy w jednym banku kredyt hipoteczny zostanie nam odmówiony. Być może w drugim banku kredyt hipoteczny zostanie nam udzielony z większą łatwością. Banki stosują więc różne kryteria przy ocenie zdolności kredytowej. Niektóre zwracają uwagę na nasz stan cywilny, inne na liczbę osób na utrzymaniu, wysokość comiesięcznych zobowiązań, miejsce zamieszkania czy nawet wykształcenie.

Istnieją też sprawdzone sposoby na to by swoją zdolność kredytową zwiększyć

Można tego dokonać poprzez opłacenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w postaci kredytów gotówkowych, wyczerpanych limitów na karcie kredytowej itp. Ważne jest również to w oparciu o jaką umowę wnioskodawca jest zatrudniony. Największe szanse na kredyt mają Ci, którzy mogą pochwalić się umową na cały etat. Kredyty mieszkaniowe najtrudniej jest otrzymać dla tych osób, które pracują w oparciu o umowę o dzieło czy umowę zlecenie. Nieregularny dochód może banki napawać sporym niepokojem. Można osiągać nawet wysoki dochód a bank i tak z niechęcią będzie spoglądał na takiego wnioskodawcę. Jak widać droga po kredyt mieszkaniowy nie jest łatwa.