Porady

Porównywarki kredytów mieszkaniowych

Jeżeli szukamy kredytu mieszkaniowego, warto skorzystać z tzw. porównywarek, czyli stron umożliwiających porównanie najciekawszych ofert kredytowych. Oczywiście porównywarka porównywarce nierówna, dlatego upewnijmy się, czy ta wybrana przez nas jest obiektywna? Czy klienci nie skarżą się na jej stronniczość? I wreszcie, czy zestawia ze sobą najważniejsze – z punktu widzenia klienta – dane?

Najważniejsze dane, które porównywarki kredytów mieszkaniowych powinny nam przedstawiać, to marża, prowizja, wysokość oprocentowania, konieczność wkładu własnego, konieczność posiadania jakichś ubezpieczeń, udogodnienia za wcześniejszą spłatę, udogodnienia dla stałego klienta danego banku oraz waluta. Jeżeli któraś z tych danych nie została podana, warto dowiedzieć się, dlaczego. Być może to niedopatrzenie ze strony administratorów, a może zabieg celowy. (Jeszcze raz: pamiętajmy o zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników na temat danej porównywarki.)

Oczywiście najlepiej korzystać z usług z banków znanych, z ugruntowaną pozycją i dużą ilością zadowolonych klientów

Często jest też tak, jak zresztą wspomnieliśmy, że klient danego banku ma większe możliwości negocjacyjne i może korzystać z atrakcyjnych ofert. Zastanówmy się więc, czy nie warto stać się klientem banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Być może – w perspektywie tych wszystkich lat okresu spłaty – wyjdzie nam to na dobre.

Pamiętajmy również, że selekcja ofert na podstawie porównywarek kredytowych to jeszcze nie wszystko

Warto udać się także do banku i porozmawiać z jego przedstawicielem. Jeżeli posiadamy bowiem dużą zdolność kredytową i mamy sporo wkładu własnego, nasza pozycja pozwala na wynegocjowanie o wiele atrakcyjniejszych warunków, niż te prezentowane w porównywarce. Oczywiście, aby tak było, potrzebne są umiejętności negocjacyjne, ale jeżeli ich nie mamy, nic straconego – zawsze można poprosić o przedstawicielstwo nasze biuro rachunkowe. Jak więc widać, wybranie dobrego kredytu mieszkaniowego to trudna sztuka. Na pewno się jednak opłaca!