Porady

O usługach księgowych

O usługach księgowych

Do podstawowych obowiązków każdej firmy należy prowadzenie księgowości. Sprawy księgowe muszą prowadzić wszystkie firmy niezależnie od wielkości. Jedne firmy sprawy te decydują się prowadzić bezpośrednio w firmie.

Inne wolą powierzyć je firmie zewnętrznej.

Usługi księgowe świadczy coraz więcej firm

Nie narzekają one na brak klientów. Usługi rachunkowe są bowiem dla firmy bardziej opłacalne niż tworzenie odrębnego działu do spraw księgowych. Firma, która zdecyduje się skorzystać z usług firmy świadczącej usługi księgowe nie ponosi żadnych kosztów związanych z zakupem specjalnego programu komputerowego księgowo-finansowego. Nie poniesie też kosztów jego aktualizacji. Należy pamiętać, że wprowadzenie jakichkolwiek zmian w prawie podatkowym oznacza konieczność dokonania aktualizacji programu. W dziale księgowym nie mogą pracować przypadkowe osoby oddelegowane z innych działów. Dla firmy oznacza to więc kolejne koszty począwszy od procesu rekrutacji aż po wynagrodzenie. Pracownikom trzeba też zapewnić odpowiednie warunki pracy. Rachunkowość w małej firmie można prowadzić samodzielnie. Ale trzeba na to przeznaczyć wiele czasu. W efekcie zamiast efektywniej zarządzać firmą trzeba spędzać mnóstwo czasu nas papierami. To praca bardzo żmudna, nawet najmniejszy błąd może mieć poważne skutki finansowe.

Stworzenie wewnętrznego działu księgowego oznacza wzrost kosztów

Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm powierza rachunkowość firmie z zewnątrz. Firmy, które świadczą usługi rachunkowe zatrudniają wysokiej klasy księgowych, którzy są na bieżąco z wszelkimi zmianami w prawie podatkowym. Usługi księgowe kierowane są do firm różnej wielkości. Z ich usług korzystają duże i średnie firmy. Coraz częściej na skorzystanie z obsługi księgowej decydują się także osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Dla firm przynosi to duże oszczędności. Co więcej, gdy pracownicy firmy popełnią błędy, gdy powierzone im zadania wykonają z opóźnieniem, to oni poniosą za to odpowiedzialność. To kolejny plus zatrudnienia zewnętrznej firmy.