Porady

Dlaczego warto zastosować system kominowy

Dlaczego warto zastosować system kominowy

Większość ekspertów bez trudu wykaże wszystkie przewagi systemów kominowych nad tradycyjnymi kominami murowanymi. Ich zastosowanie jest tańsze, wygodniejsze i są one bezpieczniejsze dla domowników.

Systemy kominowe to przede wszystkim oszczędność. Zastosowanie murowanego komina wiążę się z droższymi materiałami oraz zaangażowaniem ludzi, którzy po prostu potrafią go zrobić.

Aby wymurować komin w sposób właściwy i bezpieczny wymagane są bowiem szczególne umiejętności

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przypadku murowanego komina cały zakres prac trwa dłużej i stanowi dyskomfort dla domowników i otoczenia. Systemy kominowe to gotowe elementy, które otrzymujemy w pakiecie, wraz z instrukcją jak jest wzajemnie połączyć. Efektem większość prac możemy wykonać nawet samodzielnie, co oznacza, że oszczędzamy choćby na robociźnie. Komin taki uważa się ponadto za rozwiązanie bezpieczniejsze dla osób zamieszkujących dom. Systemy kominowe przed dopuszczeniem ich na rynek państw należących do Unii Europejskiej muszą spełnić wymogi i uzyskać rozliczne certyfikaty. Wynika to z rygorystycznych praw, które obowiązują w ustawodawstwie unijnym. Dochodzą do tego wymogi prawa budowlanego oraz obowiązek gwarancyjny. Niektóre urządzenia tego typu posiadają gwarancje na bezawaryjne działanie przez trzydzieści lat.

Nie bez znaczenia jest fakt, że systemy kominowe są wygodniejsze dla użytkowników domu, gdyż zajmują dużo mniej miejsca

Komin murowany zagarnia sporą przestrzeń, którą moglibyśmy spożytkować w lepszy sposób. Systemy kominowe są pod tym względem dużo bardziej przyjazne. Ich przewagę da się też zauważyć, jeśli chodzi o ogólne zastosowanie czy wykończenie. Komin murowany ma liczne ograniczenia, które są konsekwencją właściwości zastosowanego materiału. Tymczasem przy wykończeniu systemów kominowych możemy wykorzystać praktycznie każdy materiał. Mogą to być cegły, pokrycia kamienne, cynk lub tynk. Dzięki temu uzyskujemy możliwość dopasowania komina do wyglądu i wykończenia, jakie posiadamy w domu.