Porady

Obozy językowe

Obozy językowe

Z roku na rok coraz więcej młodych osób wyjeżdża na obozy młodzieżowe. Szczególną popularnością cieszą się specjalne obozy młodzieżowe o charakterze językowym, zwłaszcza te mające miejsce poza granicami kraju, chociaż nie jest to warunek konieczny.

Warto przyjrzeć się im bliżej.

Obozy młodzieżowe

Obozy młodzieżowe to nie jest koncepcja ani nowa, ani tym bardziej specjalnie skomplikowana. Są to zwyczajnie wyjazdy grup młodzieży w tym samym lub w podobnym wieku, które są organizowane przez kompetentnych opiekunów wycieczek. Młodzież gromadzi się na wspólny wyjazd, trafia w określone miejsce i spędza tam zwykle jakieś dwa tygodnie na wspólnych działaniach oraz w sposób typowy dla klasycznego wypoczynku. Trzeba bowiem pamiętać, że obozy młodzieżowe to przede wszystkim wyjazdy wakacyjne i niezależnie od tego, jaki sposób spędzania czasu będzie uznany za najbardziej pożądany w czasie takiego wyjazdu, jest to wyjazd nastawiony na wypoczynek, rekreację i ciekawe spędzanie czasu. Jest to wyjazd uwzględniający odpoczynek.

Cel językowy

Rodzice zawsze jednak chcą, by obozy młodzieżowe nie opierały sie tylko o leżenie na plaży i nicnierobienie. Takie rozrywki mogą oczywiście być częścią wyjazdów, ale nie powinny się do nich ograniczać. Jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych pomysłów na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest obóz językowy. Jest to obóz, jak sama nazwa wskazuje, mający na celu naukę języka obcego przez młodzież w nim uczestniczącą. Realizowane jest to w banalny wręcz sposób, ponieważ wysyła się młodych ludzi w miejsce, gdzie są zmuszeni do korzystania z języka obcego, bo nikt po polsku tam nie mówi. Bardzo często są to wyjazdy do ciepłych krajów, gdzie zazwyczaj mówi się po angielsku. Najlepszym przykładem takiego miejsca jest Cypr. Tego typu obozy młodzieżowe są obozami nastawionymi na wypoczynek i zwiedzanie, w czasie których język angielski jest podstawowym sposobem komunikowania się i dodatkowo można jeszcze liczyć na różne lektoraty czy ćwiczenia.