Porady

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie AC

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie ACKażdy posiadacz auta powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jego wysokość zwłaszcza dla młodych kierowców może być naprawdę wysoka. Szczególnie gdy posiada kilkunastoletnie auto.

Drugim rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest ubezpieczenie AC. Na jego zakup decydują się najczęściej osoby, które nabyły zupełnie nowe auto. Błędnie uważa się bowiem, że ubezpieczenie AC chroni głównie przed kradzieżą pojazdu.

Jaki zakres obejmuje Autocasco?

Nie jest to do końca prawdą. Ubezpieczenie to ma zdecydowanie większy zakres ochrony. Chroni nie tylko przed kradzieżą. O ile ubezpieczenie OC przysługuje głównie ewentualnym ofiarom wypadków spowodowanych z naszej winy to ubezpieczenie AC chroni głównie nas. Nawet wiec jeśli wypadek samochodowy zostanie spowodowany z naszej winy o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC możemy z powodzeniem się ubiegać. Przysługuje nam również wtedy gdy dojdzie do aktu wandalizmu, uszkodzenia samochodu na przykład w przypadku kolizji drogowej. Najlepiej wiec na ubezpieczenie AC decydować się przy zakupie nowych i drogich pojazdów. W przypadku aut kilkunastoletnich opłacalność wykupu ubezpieczenia AC stoi pod dość sporym znakiem zapytania.

Ile możemy zapłacić?

Dane statystyczne pokazują, że ubezpieczenie AC zostało wykupione przez zaledwie 30 % kierowców w naszym kraju. Decydując się na polisę AC warto wziąć więc pod uwagę zakres ubezpieczenia. Czy na przykład przysługuje ono tylko w przypadku kolizji z innym uczestnikiem ruchu drogowego czy też na skutek zdarzenia ze zwierzęciem, na skutek powodzi czy innego zdarzenia losowego jak na przykład gradobicie. Im bogatsze wyposażenie pojazdu tym koszt ubezpieczenia będzie większy. Pamiętajmy więc, że ubezpieczenie AC przysługuje nam nie tylko na skutek kradzieży. Zakres ochrony może być zdecydowanie większy i tylko od nas zależy to na jak duży zakres ryzyk zabezpieczymy nasze auto. Jeśli więc stać nas na nowe auto to z pewnością stać nas również na odpowiedni zakres ochrony. Ewentualnie można również wziąć pod uwagę mini AC. Zawsze też porównajmy poszczególne oferty.