Porady

Co daje ubezpieczenie AC

Co daje ubezpieczenie ACCo roku łupem złodziei w Polsce pada ponad kilkanaście tysięcy aut. Niestety obowiązkowe ubezpieczenie OC nie gwarantuje nam żadnego odszkodowania. Na pewien zakres ochrony mogą liczyć Ci, którzy posiadają wykupione ubezpieczenie AC.

Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że nie w przypadku każdego auta zakup polisy AC jest opłacalny. Nabycie polisy AC opłacalne jest głównie przy nowych autach wartych kilkaset tysięcy złotych.

Czy warto ponosić dodatkowe koszty?

Pamiętajmy również o tym, że AC chroni również przed ryzykiem uszkodzenia auta na przykład na skutek stłuczki. Zresztą sami doskonale wiemy jak łatwo jest zarysować karoserię na pojeździe. Ewentualna naprawa karoserii w nowych samochodach może nas sporo kosztować. AC daje nam możliwość ubiegania się o pieniądze z tytułu ubezpieczenia. Rzeczą powszechną jest to, że na ubezpieczenie nie decydują się raczej Ci, którzy są właścicielami starych pojazdów. Właściciele nowych pojazdów powinni więc na poważnie rozważyć zakup polisy AC. Im większy zakres potencjalnych zagrożeń tym większa cena AC. Można też zdecydować się na ubezpieczenie w postaci Mini Casco. Wtedy jednak ubezpieczenie chroni tylko i wyłącznie przed kradzieżą. Najlepszą opcją pod kątem ekonomicznym wydaje się jednak kupno polisy ubezpieczeniowej w pakiecie z OC. Zawsze jednak trzeba dokładnie sprawdzić jaki zakres ochrony gwarantuje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty?

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Dzieje się to jednak najczęściej wtedy gdy sam właściciel pojazdu mógł zapobiec szkodzie. Wtedy mowa o rażącym niedbalstwie. Jeśli więc chcemy by ubezpieczenie zostało nam wypłacone w odpowiednim terminie musimy mieć pewność, że auto nie zostało skradzione z naszej winy. W umowie z ubezpieczycielem może być nawet zapis o wymaganych zabezpieczeniach przed kradzieżą. Może to być dodatkowy system antywłamaniowy. Jak wiadomo najlepiej przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizować całą jej treść. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć za co i ile płacimy.