Porady

O przemyśle samochodowym

O przemyśle samochodowym

Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest przemysł samochodowy. Jak narodził się ten przemysł?

Krótka historia

Historia przemysłu samochodowego zaczyna się od skonstruowania przez Gottlieba Daimlera i Carla Freidricha Benza (pracowali oni niezależnie od siebie) pierwszego samochodu z silnikiem spalinowym w roku 1885. W roku 1890 rozpoczęto produkcję samochodów. Początkowo produkowano je w pojedynczych egzemplarzach i tylko ręcznie. Niewiele osób mogło się więc sobie pozwolić na ich zakup. Początkowo samochody nie miały żadnych specjalnych oznaczeń, znaki rozpoznawcze pojawiły się dopiero, kiedy zaczęły powstawać pierwsze koncerny motoryzacyjne.

Przemysł motoryzacyjny w Polsce

Zaczął rozwijać się znacznie później niż w innych krajach Europy. Po części było to skutkiem zaborów. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 możliwe było zbudowanie fabryki samochodów. Pierwszy polski samochód CWS T1 został zbudowany w latach 1922-1924. W tym okresie produkowano także pierwsze samochody ciężarowe. Masowo samochody zaczęto produkować dopiero od roku 1928. Były to samochody marki Fiat. Plany z rozwojem przemysłu motoryzacyjne w Polsce przerwał wybuch II wojny światowej. Pierwszym seryjnie produkowanym po II wojnie światowej samochodem osobowym w Polsce była Warszawa. Samochód ten produkowany był od roku 1951 do roku 1973. W oparciu o podzespoły Warszawy produkowano samochody dostawcze. Były to: Żuk, Nysa, Tarpan. Samochody te produkowane były w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych.

Kolejnym polskim samochodem osobowym była Syrena

Jej produkcję rozpoczęto w roku 1957 w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. Później produkcja została przeniesiona do Fabryki Samochodów Małolitrażowych z siedzibą w Bielsku-Białej. Produkcję samochodów Syrena zakończono w roku 1983. W 1978 roku z Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie ruszyła produkcja samochodu osobowego Polonez. Był on następcą produkowanego w latach 1967-1991 samochodu Polski Fiat 125p. W chwili obecnej nie mamy żadnej własnej marki.