Porady

Zdolność kredytowa a zakup nieruchomości

Przed wyborem konkretnej nieruchomości dobrze jest w pierwszej kolejności ocenić własną zdolność kredytową. Dopiero w następnej kolejności należy szukać nieruchomości. Wnioskodawca będzie bowiem wiedział na nieruchomość o jakiej wartości może sobie pozwolić.

Dobrze jest od razu powiedzieć, na co zwrócić największą uwagę przy staraniach o kredyt mieszkaniowy. Rzecz jasna niebagatelną rolę odgrywa oprocentowanie. Trzeba jednak szczerze przyznać, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest najkorzystniejsze ze wszystkich oferowanych produktów bankowych.

Wielu wnioskodawców popełnia jeden poważny błąd

Wniosek kredytowy składają w pierwszym lepszym banku, który zgodzi się udzielić kredytu. Trzeba jednak pod uwagę wziąć zdecydowanie większą ofertę innych banków. Na oprocentowanie składa się stopa procentowa wyrażona w stawce WIBOR. Kolejny ważny składnik oprocentowania to marża jaką bank pobiera za udzielenie kredytu mieszkaniowego. Oprocentowanie przy kredytach mieszkaniowych jest najczęściej zmienne i zależy od aktualnej stopy procentowej. Rada Polityki Pieniężnej co jakiś czas zmienia stopy procentowe. Z kolei marża jest elementem stałym, której wartość nie ulega zmianie przez cały okres kredytowania. Na wysokość kredytów mieszkaniowych wpływ ma również prowizja. Najczęściej prowizja ta utrzymuje się na poziomie od 0 do 3 %. Warto śledzić aktualną ofertę banków.

Być może dostęp będziemy mieli do promocyjnej oferty

W ten sposób banki zachęcając do skorzystania ze swych usług nowych Klientów. O kredyty mieszkaniowe w pierwszej kolejności dobrze jest się rozejrzeć w tym banku, w którym posiadamy już konto. Kolejna ważna rzecz dotycząca kredytów mieszkaniowych to ubezpieczenie. Banki mogą wymagać od wnioskodawcy wykupienia ubezpieczenia na życie. Biorąc pod uwagę kredyty mieszkaniowe należy również uwzględnić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Ten wskaźnik daje nam miarodajną informację na temat tego, ile tak naprawdę za oprocentowanie będziemy musieli zapłacić. Kredyt mieszkaniowy to nie jest łatwa sprawa.