Informacje Oprogramowanie Sprzęt Technologie

Trudne początki, ale przyszłość jest świetlana

Zaczynając zabawę, a zwłaszcza pracę z drukiem 3D, trzeba mieć bardzo dobre rozeznanie odnośnie tego, co chcemy z tym drukiem zrobić. Rozmawiamy tutaj o technologii, która tak naprawdę jest w powijakach. Jak na razie nie mamy dobrego pomysłu na jej urzeczywistnienie i tak naprawdę dopiero zapoznajemy się z metodologią, która ma wiele zalet i wad. Nie zapominając o tym fakcie, trzeba jednak powiedzieć, że zalety, jakie przede wszystkim się pojawiają, mają charakter na tyle unikalny i przełomowy, że po prostu nie można przejść nad nimi do porządku dziennego i ich od tak zignorować.

Długotrwały proces

Drukowanie w praktyce jest procesem długotrwałym, drogim i nie do końca udoskonalonym. Czas drukowania, łącznie z zaprojektowaniem nawet prostego elementu, jest długi i liczy się go zwykle w godzinach lub ich dziesiątkach. Kilogram mas do drukowania wart jest od kilkuset złotych za niskiej jakości plastiki, po kilka tysięcy dolarów za kilogram dla substancji wykorzystywanych do tworzenia najbardziej nieprawdopodobnych przedmiotów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy także z tego, że drukowanie trójwymiarowe jest drukowaniem paskami lub warstwami zależnie od rozdzielczości i kompetencji osoby, która zaprogramowała drukarkę 3D. Jeśli chce się uzyskać naprawdę ładny i gładki element, trzeba wykorzystać do tego albo droższe urządzenia o znakomitej jakości wydruku, albo stosować specjalne techniki pozwalające zespalać warstwy już w gotowym produkcie. Trzeba się ponadto liczyć z ograniczeniami co do kształtu rzeczy produkowanych w warunkach domowych i z licznymi wypadkami przy pracy, które mogą odbić się na efektach końcowych.

Zobacz także: http://vshaper.com/

Zastosowania medyczne i przemysłowe

To wszystko przestaje jednak być ważne w chwili, kiedy drukarka jest w stanie wyprodukować zapasowy staw dla osoby, która bez tej technologii zostałaby inwalidą. Coraz więcej jest też zastosowań przemysłowych, gdzie drukowanie 3D daje możliwość uzyskania elementów dopasowanych idealnie. Cały czas rzeczy produkowane masową technologią natryskową są dużo tańsze i lepsze, ale nie wszystko da się produkować w ten sposób.