Porady

Ubezpieczenie na życie a stan zdrowia

Ubezpieczenie na życie a stan zdrowia

Wśród rodzajów ubezpieczeń znajdują się polisy na życie. Od dawna wzbudzają one ogromne zainteresowanie. Nie brakuje osób chcących zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo tak sobie, jak i swoim bliskim. Zanim jednak firma ubezpieczeniowa zdecyduje się podpisać umowę z osobą zainteresowaną polisą konieczne będzie wypełnienie specjalnej ankiety.

Ujmuje ona między innymi pytania dotyczące naszego stanu zdrowia. Wszystko po to, aby ubezpieczyciel mógł ocenić ryzyko, jakie będzie musiał ponieść w związku ze sprzedażą polisy.

Polisa

Decydując się na wykupienie polisy na życie, musimy być świadomi konieczności wypełnienia specjalnej ankiety medycznej, w której ubezpieczyciel zamieści pytania dotyczące naszego stanu zdrowia zarówno aktualnego, jak i wszystkich chorób i urazów, które przytrafiły się nam w toku życia. W każdej ankiecie medycznej – niezależnie od tego, na jaką firmę ubezpieczeniową się zdecydowaliśmy – znajdziemy pytania dotyczące między innymi:
– masy ciała i wzrostu – dane te są potrzebne do obliczenia współczynnika BMI, który to pozwala określić czy osoba chcąca wykupić polisę ma nadwagę, niedowagę czy też jej waga jest prawidłowa;
– stosowanych używek – ubezpieczyciel z pewnością zapyta o to czy palimy papierosy, w ankiecie znajdziemy również pytania określające częstotliwość spożywania alkoholu;
– pobytów w szpitalu;
– zabiegów i operacji, którym byliśmy poddawani;
– zażywanych leków;
-chorób przewlekłych – ubezpieczyciel z pewnością zapyta nas o choroby układu krążenia, które postrzegane są jako niosące największe ryzyko ubezpieczeniowe.

Ankieta

Co w sytuacji, kiedy w ankiecie musimy zawrzeć informacje mogące wpłynąć negatywnie na decyzję ubezpieczyciela bądź wiązać się z zastosowaniem zwyżki? Wielu osobom przychodzi wówczas do głowy podanie fałszywych danych. Przestrzegamy przed takim postępowaniem. W przypadku jakichkolwiek problemów ubezpieczyciel może i tak odmówić nam wypłaty odszkodowania. Co więcej, może zdecydować się na posądzenie nas o próbę wyłudzenia nienależnego nam świadczenia.