Porady

Ubezpieczenie samochodowe – dlaczego tak ważne?

Ubezpieczenie samochodowe - dlaczego tak ważne?Pomimo tego, że sytuacja na polskich drogach stale się poprawia, a liczba wypadków zmniejsza się z roku na rok, wciąż nie można powiedzieć, że jazda samochodem w Polsce jest w pełni bezpieczna.

Wyjeżdżając w trasę nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, czy na drodze nie spotkamy kierowców, którzy swoim stylem jazdy stwarzają zagrożenie dla wszystkich innych – sprawia to, że naprawdę nietrudno jest o wypadek. Zresztą, nikt nie jest tu idealny. Każdemu z nas może zdarzyć się chwila nieuwagi i spowodowanie kolizji.

Brak OC może sporo kosztować

Jeśli w takim zdarzeniu nikt nie ucierpiał ani nie odniósł poważnych ran, to podstawową kwestią są ewentualne straty finansowe. Każdy kierowca który chce legalnie poruszać się po polskich drogach musi najpierw wykupić stosowne ubezpieczenie. Jeśli policja drogowa przyłapie nas na jeździe bez posiadania polisy, to może się to dla nas skończyć sporym mandatem. Taki wymóg jest jednak w stu procentach uzasadniony. Fakt posiadania ubezpieczenia przez danego kierowcę daje pewność co do tego, że w razie kolizji wszystkie spowodowane przez niego szkody zostaną opłacone przez ubezpieczyciela. Istnieje wiele rodzajów polis ubezpieczeniowych, na które możemy się zdecydować.

Różne oferty czekają na kierowców

Warto zainteresować się również ubezpieczeniami AC. Co prawda nie jest to obowiązkowe, ale posiadanie takiego ubezpieczenia może uchronić nas przed znacznymi stratami finansowymi. Mówiąc ogólnie, polisa taka zapewni nam odszkodowanie w sytuacji, kiedy nie możemy uzyskać go od sprawcy wypadku. Może to być na przykład ucieczka z miejsca kolizji lub udział w wypadku spowodowanym przez kierowcę, który nie posiada polisy OC. Z takiego ubezpieczenia skorzystamy również w sytuacjach, kiedy nasz samochód został uszkodzony przez zupełnie niezależne czynniki, takie jak klęski żywiołowe. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć, tym bardziej, że polisa taka nie kosztuje wiele – często kupimy ją w bardzo atrakcyjnych cenach w zestawie razem z polisą OC. Jest to jednocześnie doskonała inwestycja we własne bezpieczeństwo na drodze!