Oprogramowanie Technologie

Najlepszy antivirus

Prawie wszyscy ludzie znają mitologiczną historię konia trojańskiego, czyli gigantycznego konia zbudowanego z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy i podstępem zdobyli Troję. Określenia „koń trojański” używa się również w informatyce, co oznacza oprogramowanie, które podszywa się pod przydatne i ciekawe aplikacje użytkownika komputera i dodatkowo implementuje niepożądane funkcje, takie jak programy szpiegujące, które są ukryte!

Aby uniknąć trojana w swoim komputerze, trzeba zastosować profilaktykę używania jak najczęstszego aktualizowanego oprogramowania antywirusowego, skanowanie systemu operacyjnego, nieotwieranie spamu i załączonych do niego plików, oraz aktualizowanie systemu operacyjnego.

Skanowanie systemu

Zdarzyć się może tak, że po prostu zapomnimy o skanowaniu i mogą być po tym problemy, ale wystarczy wgrać program antywirusowy. Dobry program antywirusowy, który skonfigurujemy tak, aby automatycznie skanował cały system, będzie zabezpieczał nasz komputer przed trojanami i innymi wirusami, których przykładem może być robak komputerowy, czyli samoreplikujący się program komputerowy, niszczy dane w systemie. Jaki antywirus go pokona? Każdy, który jest poprawnie skonfigurowany. Najlepszy antivirus poradzi sobie z każdym wirusem, dlatego też musimy się dokładnie zastanowić, jaki program antywirusowy zainstalujemy w swoim komputerze.

Ochrona danych na komputerze

Warto to przemyśleć, gdyż są dobre i lepsze programy, które możemy mieć w swoim komputerze. Ale jeśli nie mamy o tym żadnego pojęcia, warto zapytać się znajomego informatyka, lub po prostu pracownika sklepu, w którym zakupimy program. Wyobraźmy sobie sytuację, że na dysku głównym mamy potężną bibliotekę multimediów, zgromadzoną przez nas w ciągu kilku lub kilkunastu lat. Wszystkie zdjęcia, pliki muzyczne i filmy, które są dla nas naprawdę ważne, nagle znikają. Co robić?! Należy odzyskać pliki, ale jak to zrobić, skoro nie mamy pojęcia o takich rzeczach? Oddać komputer do naprawy? To drogie przedsięwzięcie. Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego typu sytuacji, jest zainstalowanie antywirusa!