Oprogramowanie Technologie

Dobry antywirus

W Internecie powstały miliony różnych wirusów, które w mniejszym, lub większym stopniu szkodzą naszym komputerom. Wirusy komputerowe to nic innego, jak tylko złośliwe oprogramowanie, które przenosi się poprzez pliki. Zainfekowane pliki możemy przez przypadek – o niczym nie wiedząc, pobrać z Internetu, wgrać z zewnętrznego nośnika danych, np. pendrive’a, dysku twardego.

Jeżeli nasz komputer został zainfekowany wirusem, na pewno wystąpią problemy. Spowolni się praca systemu operacyjnego, być może nasza poczta elektroniczna będzie rozsyłać spam, a nawet ktoś obcy może przejąć kontrolę nad naszym komputerem. To tylko kilka przykładów działania wirusów komputerowych.

Antywirus

Aby temu zapobiec, najlepiej jest zainstalować antivirus, który będzie co jakiś czas automatycznie skanował wszystkie pliki znajdujące się na naszym komputerze, a przy tym będzie miał włączoną zaporę sieciową, co uniemożliwi ściąganie zainfekowanych plików. Antivirus scan polega na całkowitym skanowaniu każdego, nawet najmniejszego pliku, co pozwala wykryć, czy ewentualny wirus pojawił się w naszym systemie. Skanowanie całego systemu operacyjnego zazwyczaj trwa kilka godzin, ale jest naprawdę przydatne, aby mieć pewność, że nasz komputer jest wolny od jakichkolwiek wirusów. Sprawdzane są pliki, foldery, czy dyski, aby wykryć obecność wirusów, koni trojańskich, lub robaków, a także by „wyleczyć” pliki zakażone.

Skanowanie systemu

Dobry antywirus możemy skonfigurować tak, aby automatycznie uruchamiało się skanowanie systemu, ale możemy również co jakiś czas sami włączać skanowanie. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o skanowaniu, ponieważ obecność wirusa może doprowadzić do zniszczenia sektorów dysków, co jest niebywale niebezpieczne, ponieważ na początku działalności wirusa, zazwyczaj nie widać efektów, jednak kiedy już zaczynają być widoczne, może okazać się, że odzyskanie zniszczonych danych jest bardzo trudne. Dlatego warto pamiętać, by zaopatrzyć się w dobry program ochronny, aby praca na naszym komputerze nie była dla nas utrapieniem, ale przyjemnością.