Porady

Popularne rodzaje kredytów bankowych

Popularne rodzaje kredytów bankowychWiele osób żyje od pensji do pensji. Nie ma żadnych oszczędności, a sfinansowanie zakupu czasem niezbędnych rzeczy staje się problemem. Stąd też jest bardzo duże zainteresowanie bankowymi kredytami. W każdym z banków w ofercie jest przynajmniej kilka rodzajów kredytów, które można przeznaczyć na sfinansowanie nie tylko bieżących wydatków.

Kredyt gotówkowy

Wyjątkowo popularny w Polsce. Banki udzielają ich wyjątkowo dużo, gdyż jego zaletą jest to, że kredytobiorca nie musi tłumaczyć się, na co zamierza przeznaczyć pożyczone od banku pieniądze. Można je wydać dowolnie: na remont domu/mieszkania, zakup sprzętu RTV/AGD, wakacyjny wyjazd. Warto jednak wiedzieć, że kredyt gotówkowy jest wysoko oprocentowany, nie zawsze więc się opłaca. Okres kredytowania także nie jest długi.

Kredyt hipoteczny

Najczęściej decydują się na niego osoby, które chcą kupić mieszkanie, działkę lub wybudować dom. Zabezpieczeniem tego kredytu jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Z formalnego punktu widzenia dopóki kredyt nie zostanie spłacony, właścicielem nieruchomości jest bank. Warto mieć to na uwadze myśląc o kredycie hipotecznym. Trzeba też pamiętać, że jest to zobowiązanie finansowe na wiele lat. Warto również wiedzieć, że spłacenie kredytu hipotecznego wcześniej niż zostało to zapisane w umowie, nie zawsze jest opłacalne dla kredytobiorcy.

Kredyt samochodowy

Nazywany jest tak, mimo że za środki udzielone przez bank można kupić nie tylko nowy czy używany samochód, ale także inne pojazdy mechaniczne. Oprocentowanie kredytu samochodowego jest bardzo korzystne. Bardziej więc opłaca się kupić nowy samochód za pieniądze z tego kredytu, a nie przeznaczyć na ten cel środki z kredytu gotówkowego.

Kredyt konsolidacyjny

Skierowany jest do osób zadłużonych w kilku bankach. Jest udzielany tym osobom, które nie są w stanie poradzić sobie z ich spłacaniem. Środki pożyczone przez bank zostają przeznaczone na obsługę kilku kredytów, to z niego spłacane są kredyty. Bardzo często miesięczna rata jest niższa niż kilka pojedynczych rat.