Porady

Jakie są rodzaje męskich mokasynów?

Jakie są rodzaje męskich mokasynów?Wśród fasonów męskich butów, które wielu mężczyzn chętnie nosi wiosną i latem wypada wymienić między innymi mokasyny. To buty uniwersalne, lekkie i bardzo wygodne. Są eleganckie, ale nie mają tak formalnego charakteru jak półbuty. Pasują – w zależności od rodzaju – do wielu wiosenno-letnich stylizacji.

Car shoes

Stworzono je specjalnie z myślą o kierowcach. Są bardzo wygodne i wbrew nazwie nie są wybierane tylko przez kierowców. Są więc butami uniwersalnymi. Car shoes to bardzo miękkie i niezwykle wygodne buty. Ich cechą charakterystyczną jest brak podeszwy. Car shoes można łączyć z bawełnianym, sportowym garniturem, chinosami, dżinsami i szortami.

Tassel loafers

Dla tych modeli mokasynów charakterystyczne są frędzle. W Polsce noszone były przez mężczyzn już w latach 90. Chętnie noszono je wówczas z białymi skarpetami. Połączenie to było mało fortunne, zapisało się w pamięci tak niekorzystnie, że tassel loafers są wciąż wśród polskich mężczyzn bardzo mało popularne. Są uniwersalne, można je łączyć z różnorodną garderobą. Trudno je kupić w polskich sklepach.

Penny loafers

Niewysoki obcas i cienka skórzana podeszwa to najbardziej charakterystyczne elementy w penny loafers. Charakterystyczny dla tego modelu mokasynów jest także poprzeczny pasek z małym otworem. Zgodni z tradycją, wykorzystywany był do przechowywania jednopensowych monet – stąd pochodzenie ich nazwy. Penny loafers to mokasyny, których historia zaczęła się w 1936 roku. Noszone są do nieformalnych stylizacji. Są uniwersalne – doskonale wyglądają ze spodniami ze sztruksu, dżinsami, szortami i sportowymi garniturami. Klasyczne dostępne są w kolorze czarnym, brązowym i wiśniowym. Są także w innych, mniej klasycznych kolorach.

Ważna uwaga!

Wszystkie rodzaje mokasynów należy nosić na gołe stopy. Gdy z jakiś powodów jest to niemożliwe (panowie źle się czują z gołymi stopami), można zakupić specjalnie do mokasynów przeznaczone skarpetki. Są bardzo krótkie, nie sięgają nawet do kostki. Skarpetki te znane są pod nazwę stopek.