Porady

Co składa się na koszt kredytu hipotecznego?

Co składa się na koszt kredytu hipotecznego?Kredyt hipoteczny jest stosunkowo drogi. Bardzo często z uwagi na długi okres kredytowania, koszty, które wiążą się z jego przyznaniem są wyższe od kredytu. Jakie wydatki czekają osoby, które zdecydują się na kredyt hipoteczny?

Oprocentowanie

Na koszt kredytu hipotecznego składa się między innymi jego oprocentowanie. Kredytobiorca spłaca nie tylko pożyczoną od banku kwotę pieniędzy, ale także odsetki. Na jego wysokość składa się nie tylko stopa WIBOR, ale także marża banku. O ile kredytobiorca nie ma żadnego wpływu na wysokość stopy WIBOR, to ma możliwość negocjowania z bankiem wysokości marży. Są banki, które decydują się bez większych problemów na obniżenie wysokości marży. Są jednak i takie, w których nie da się wynegocjować niższej marży.

Prowizja

To kolejny element, który wpływa na koszt kredytu hipotecznego. Jej wysokość poszczególne banki ustalają same. Najczęściej pobierają prowizję w minimalnej wysokości 0,5 procent; są jednak i takie, które żądają wyższej, wynoszącej 2,5 procent. Prowizja naliczana jest od sumy kredytu. Prowizję można zapłacić jednorazowo, ale praktyką najczęściej stosowaną przez banki jest doliczanie jej do sumy kredytu. Rozwiązanie to nie jest dla kredytobiorcy korzystne, zwiększa się bowiem zadłużenie, tym samym miesięczne raty również są wyższe. Warto jednak pamiętać, że gdy bank pobiera prowizję w wysokości 2,5 procent, można spróbować negocjacji w celu jej obniżenia. Banki niezbyt chętnie obniżają prowizję, ale stali klienci oraz ci, którzy mają dobrą historię kredytową, mają duże szanse wynegocjować niższą stawkę.

Ubezpieczenie

Coraz więcej banków wymaga, aby osoby, którym przyznały kredyt hipoteczny ubezpieczyły nie tylko nieruchomość kupowaną za pożyczone od nich pieniądze, ale także ubezpieczyły się na życie. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, koszt kredytu znacząco się nie zwiększy. Jeśli jednak dodatkowo koniecznie trzeba wykupić także polisę na życie – to uzbiera się całkiem spora kwota. Trzeba też doliczyć koszt ubezpieczenia pomostowego.