Porady

Ubezpieczenia komunikacyjne i ich rodzaje

Ubezpieczenia komunikacyjne i ich rodzaje

Mówiąc o rodzajach ubezpieczeń, jakie mamy dzisiaj do dyspozycji, nie można zapomnieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Stanowią one istotną część oferty wszystkich firm ubezpieczeniowych, dostarczając naprawdę niemałych dochodów.

Ubezpieczeń komunikacyjnych wskazać można przynajmniej kilka rodzajów. Skoncentrujemy się na nich, przedstawiając najważniejsze informacje na ich temat.

Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżnić możemy:
– OC;
– AC;
– Assistance;
– NNW;
– ubezpieczenie szyb w aucie.

Ubezpieczenie OC

To wśród ubezpieczeń komunikacyjnych jedyna polisa obowiązkowa, którą wykupić zobowiązany jest każdy posiadacz auta. Co ważne, ubezpieczenie OC jest przypisane nie do kierowcy, ale do samochodu. Jeżeli więc mamy na przykład dwa samochody, zobowiązani jesteśmy do wykupienia dwóch polis OC. W przypadku wyrządzenia przez nas jakichkolwiek szkód, to polisa OC pokrywa związane z nimi straty.

Ubezpieczenie AC

To tak zwane Autocasco. Polisa nie jest obowiązkowa, ale bez wątpienia warto rozważyć jej zakup. Zakres ochrony, jaki zapewnia nam polisa AC może być naprawdę różny. Wszystko uzależnione jest od umowy, jaką podpiszemy z firmą ubezpieczeniową. Większość kierowców wykupujących AC decyduje się na ochronę w sytuacji kradzieży auta. Nie wolno jednak zapomnieć, że odszkodowanie otrzymamy wyłącznie wtedy, kiedy spełnione zostaną określone w umowie warunki. Zanim na polisie pojawi się nasz podpis warto dokładnie przeczytać zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową umowę.

Ubezpieczenie NNW

To rodzaj ubezpieczenia niezwykle popularny. Wielu ubezpieczycieli dołącza polisę NNW do obowiązkowego ubezpieczenia OC, zapewniając tym samym większą ochronę kierowcom. Polisa NNW zapewnia nam wypłatę odszkodowania w momencie, kiedy na skutek wypadku dojdzie u nas do powstania urazu lub nawet uszczerbku na zdrowiu. Im poważniejszy uraz czy większy uszczerbek na zdrowiu, tym na wyższe odszkodowanie możemy liczyć. Jeśli nasz ubezpieczyciel nie oferuje darmowego NNW do polisy OC, warto wykupić je dodatkowo.