Porady

Polisa na życie a sporty ekstremalne

Polisa na życie a sporty ekstremalne

Ochronę na wypadek urazu, wypadku, a nawet śmierci zapewnia polisa na życie. Stawia na nią coraz więcej osób, którym nie obca jest ich własna sytuacja oraz sytuacja ich bliskich. Zanim jednak skierujemy swoje kroki do towarzystwa ubezpieczeniowego powinniśmy pamiętać, że w niektórych przypadkach stosowane są tak zwane zwyżki. Jeśli uprawiamy jakiś sport ekstremalny, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy składkę wyższą niż pozostali.

Jeżeli zaliczamy się do miłośników skoków spadochronowych bądź lotów szybowcowych, możemy być niemalże pewni, że zaproponowana nam składna na ubezpieczenie na życie będzie wyższa niż w wypadku osób lubiących raczej mniej ryzykowne sporty. Osoby wybierające jakie jeszcze sporty muszą liczyć się z zastosowaniem zwyżki? Wymienić należy chociażby:
-narciarstwo poza wyznaczonymi trasami;
– nurkowanie z użyciem specjalistycznego sprzętu;
– skoki na bungee;
– rafting.

Zgodność

Co ważne, wśród firm ubezpieczeniowych brak jest zgodności co do tego, uprawianie jakich sportów powinno wiązać się ze zwyżką. W efekcie zanim zdecydujemy się podpisać umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym warto poznać ofertę przynajmniej kilku z nich. Świetnym przykładem jest kajakarstwo, które przez niektóre towarzystwa postrzegane jest jako sport podwyższonego ryzyka, a przez inne jako aktywność, z którą nie wiąże się większe niż normalnie ryzyko urazu czy śmierci.

Jeszcze przed podpisaniem umowy firma ubezpieczeniowa poprosi nas o wypełnienie specjalnej ankiety

Znajdą się w niej pytanie o nasz stan zdrowia, wykonywany zawód, ale również uprawiany sport. Wiele osób próbuje oszukiwać, zatajając prawdziwe informacje. Zanim zdecydujemy się na taki krok powinniśmy pamiętać, że w przypadku wypadku i tak nie otrzymamy odszkodowania. Co więcej, towarzystwo ubezpieczeniowe może podjąć decyzję o zarzucenie nam próby wyłudzenia nienależnego świadczenia. A to może oznaczać poważne kłopoty, które swój finał mogą znaleźć w sądzie. Rozsądniej jest więc opłacać wyższą składkę, mając tym samym pewność, że w razie wypadku otrzymamy odszkodowanie.