Zespół napięcia przedmiesiączkowego: objawy i leczenie
Porady

Zespół napięcia przedmiesiączkowego: objawy i leczenie

Mianem zespołu napięcia przedmiesiączkowego nazywane są objawy, które pojawiają się u sporej liczby kobiet około 7-5 dni przed miesiączką. Na PMS (z języka angielskiego premenstrual syndrome) składają się nie tylko obiektywne, ale także subiektywne objawy. Ustępują one niemal natychmiast po pojawieniu się krwawienia.

Kiedy występuje PMS?

Objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego pojawiają się w drugiej fazie cyklu. Następuje wówczas spadek poziomu estrogenów, rośnie za to poziom progesteronu. Wysoki poziom progesteronu utrzymuje się prawie do dnia pojawienia się krwawienia – spada na bardzo krótko przed miesiączką. Zdaniem lekarzy to właśnie wahania hormonów, a szczególnie wysoki poziom progesteronu mogą być przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W świetle prowadzonych badań nad progesteronem i jego metabolitami wynika, że mają one ścisły związek z występowaniem objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Okazało się, że działają one na układ nerwowy.

Objawy i sposoby radzenia sobie z PMS

Najbardziej charakterystyczne psychiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego to:

zmienność nastrojów;

problemy z koncentracją;

nadmierna nerwowość;

spadek libido;

problemy ze snem;

drażliwość.

Kobiety, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego uskarżają się także na objawy fizyczne. Najczęściej są to bóle w podbrzuszu, bóle głowy i piersi, zwiększenie masy ciała (często dochodzi do zatrzymania wody w organizmie), nudności, wzdęcia. U niektórych kobiet pojawiają się zmiany trądzikowe. Liczba objawów, na które skarżą się kobiety oraz ich nasilenie są bardzo różne. Zawsze jednak ustępują one wraz z miesiączką. Sposoby łagodzenia objawów zależą od tego, jak bardzo są one nasilone. Kobiety, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych mogą sięgnąć po tabletki z paracetamolem czy ibuprofenem. Wskazane może okazać się również stosowanie leków uspokajających. Można również kupić leki roślinne, które łagodzą PMS, na przykład Castagnus. Lek dostępny jest bez recepty.