Informacje Oprogramowanie

Podstawowe zasady planowania podróży

Wybierając się w daleką podróż, musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które w znacznym stopniu wpływają na jej przebieg. Duże znaczenie odgrywa tutaj nie tylko sama trasa, lecz także stan nawierzchni, natężenie ruchu, ewentualne roboty drogowe, ograniczenia prędkości, punkty o zwiększonym zagrożeniu wypadkiem czy miejsca, które chcemy odwiedzić.

Dlatego zanim jeszcze wyruszymy z domu, najlepiej będzie poznać najświeższe informacje drogowe, dostępne w specjalistycznych serwisach motoryzacyjnych lub poprzez system gps. Należy zastanowić się również, na czym najbardziej nam zależy podczas podróży i na tej podstawie wyznaczyć jej trasę.

Polskie drogi

Każdy kierowca wie, że polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia – jeśli więc z jakichś względów (np. wtedy gdy pasażerami są małe dzieci) istotna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa, powinniśmy wybrać taką trasę, która zapewni jak najstabilniejszą, spokojną jazdę. Dobry stan nawierzchni posiada znaczna część polskich krajówek, znacznie gorszy natomiast – drogi wojewódzkie i mniejsze. Przy większych drogach łatwiej nam będzie również znaleźć punkt usługowy, który może okazać się niezbędny podczas podróży. Na takich trasach musimy jednak uważać na dużą ilość fotoradarów i częste zmiany organizacji ruchu, które mogą powodować korki. W takich przypadkach warto mieć przy sobie nawigację gps, która podpowie nam najbliższy skrót lub objazd, pozwalając uniknąć długiego stania na drodze. Wszystkim osobom, którym zależy na szybkiej i sprawnej jeździe, warto polecić natomiast autostrady w Polsce, które na razie są niestety płatne.

Drogi ekspresowe

Aktualnie jest ich w naszym kraju osiem, zaś najwięcej znajduje się na granicach. Czas jazdy będzie stosunkowo krótszy również na drogach ekspresowych, zapewniających dużą wygodę i płynność ruchu. Oprócz samych dróg musimy wziąć pod uwagę również czas podróży i zaplanować ją w taki sposób, aby uniknąć wysokiego natężenia ruchu w godzinach szczytu. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy planujemy przejechać przez większe miasta. Jeśli istnieje jednak alternatywna trasa, lepiej będzie wybrać właśnie ją, ponieważ najprawdopodobniej przyspieszymy w ten sposób dotarcie do celu. W ten sam sposób omijajmy roboty drogowe, które często wiążą się ze zmianą organizacji ruchu, a wraz z nią – powstawaniem korków. Aktualne zmiany na trasach sprawdzimy w systemie gps lub na specjalnych portalach. W naszym planie podróży uwzględnijmy także wszystkie miejsca, w których chcemy zatrzymać się po drodze i obliczmy w przybliżeniu, ile czasu zajmie nam pobyt w każdym z nich oraz jak wydłuży się w związku z tym cała trasa.