Oprogramowanie Sprzęt

Pomiar ruchu drogowego a nowoczesne systemy gps

Natężenie ruchu drogowego jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na sprawność i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Tam, gdzie ruch jest niewielki i płynny, zagrożenie wypadkowe jest o wiele mniejsze niż w przypadku korka lub innych utrudnień drogowych.

Aby uniknąć podobnych sytuacji i zwiększyć pewność swojej jazdy, warto wyposażyć się w nowoczesną nawigację gps, która na bieżąco aktualizuje dane o sytuacji na danej trasie, oparte o pomiar ruchu drogowego. W jaki sposób badania ruchu drogowego łączą się z systemem nawigacyjnym?

Informacje

Sytuacja na polskich drogach monitorowana jest nieustannie poprzez obserwację kilkuset tysięcy aut, mierzenie prędkości ich jazdy i przetwarzanie danych o wszelkich nowych sytuacjach, jakie pojawiają się na drodze. W ten sposób kierowca dostaje aktualny obraz danej trasy, dzięki czemu dużo wcześniej dowiaduje się o zaistniałych trudnościach i może szybko podjąć odpowiednie kroki w celu ich uniknięcia. Przesyłane do systemu informacje dotyczą m.in. korków i możliwości ich ominięcia, prowadzonych aktualnie remontów, zmian organizacji ruchu, ograniczeń prędkości, fotoradarów, a nawet kontroli policyjnych. Wszystkie te wiadomości wprowadzane są również na bieżąco przez użytkowników, którzy dzięki przekazywaniu najnowszych zmian uczestniczą w tworzeniu aktualnej mapy gps.

Nowoczesna inżynieria ruchu drogowego

W ten sposób nowoczesna inżynieria ruchu drogowego przyczynia się do usprawnienia ruchu na danej trasie, proponując kierowcom najkorzystniejsze rozwiązania i ostrzegając przed problemem czy zagrożeniem. Poza pomiarem natężenia ruchu drogowego systemy gps podpowiadają również, gdzie znajduje się najbliższy punkt usługowy, jakie ciekawe wydarzenia planowane są w najbliższej okolicy, a nawet na jaki film można aktualnie wybrać się do kina. Dzięki wszystkim tym funkcjom nawigacja staje się coraz bardziej uniwersalnym narzędziem, skutecznym w każdym aspekcie planowania i przebiegu podróży. Oprócz tradycyjnych urządzeń samochodowych do dyspozycji mamy również gps na telefon, który posiada te same funkcje, zapewniając przy tym większą mobilność i wygodę użytkowania.