Sprzęt Technologie

Drogi na Euro 2012 i nawigacja gps

Mistrzostwa Euro 2012 coraz bliżej, a usprawnianie polskiego ruchu drogowego wciąż trwa – zwłaszcza w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie, gdzie odbędą się główne rozgrywki. Większość projektów i remontów znajduje się tam na szczęście w końcowej fazie realizacji, zaś sytuacja drogowa we wszystkich czterech lokalizacjach znacznie się poprawiła.

Ponieważ jednak poszczególne drużyny piłkarskie będą grały mecze w różnych miastach, równie ważne są usprawnione drogi na euro, przebiegające między tymi punktami. Jak wygląda ich aktualny stan? Większość planowanych remontów drogowych nie skończy się niestety przed mistrzostwami.

Euro

Do czasu Euro otwarte zostanie zaledwie 255 km nowych tras szybkiego ruchu, nie będą natomiast gotowe autostrady na euro 2012: A1 z Czerniewic do Kowala oraz z Świerklan do czeskiej granicy w Gorzyczkach, a także A4 z Krakowa do Korczowej, leżącej na granicy z Ukrainą. Do użytku nie oddana zostanie również droga ekspresowa S5 na trasie Wrocław-Poznań oraz S7 między Wrocławiem a Łodzią i Warszawą. We wszystkich tych przypadkach trzeba będzie korzystać ze starych dróg krajowych. Planowane drogi na euro 2012 ukończone zostaną najprawdopodobniej dopiero pod koniec roku. Gotowych wtedy będzie niemal 2200 km tras, w tym 1200 km autostrad. Do tego czasu pozostaje nam nadzieja, że na rozgrywki dojedziemy dotychczasowymi trasami bez większych komplikacji.

Wysokie natężenie ruchu

Dużym utrudnieniem może być oczywiście wysokie natężenie ruchu, a wraz z nim – korki. Jak ich uniknąć? Pomocnym rozwiązaniem może okazać się system gps na telefon, który poinformuje nas o problemach na drodze i podpowie trasę alternatywną. Warto zaopatrzyć się w nawigację jeszcze przed mistrzostwami i wykupić ją na taki okres, w jakim odbywać się będą interesujące nas mecze. Gps możemy wypróbować również w formie bezpłatnej wersji testowej, ważnej przez okres siedmiu dni. Aby uniknąć korków, warto również na bieżąco śledzić zmiany w korkosferze i zaplanować taką trasę, która zapewni nam jak najsprawniejszą jazdę bez trudnych sytuacji po drodze. Na Euro 2012 możemy wybrać się oczywiście także innymi środkami transportu, nie martwiąc się o stan dróg i natężenie ruchu na danej trasie.