Porady

Czy można dostać kredyt bez zaświadczenia o dochodach?

Czy można dostać kredyt bez zaświadczenia o dochodach?Kredyty to produkty bankowe, które wśród klientów cieszą się naprawdę dużą popularnością. Udzielają ich nie tylko banki komercyjne, ale również banki zrzeszone w Banku Spółdzielczości Polskiej i SKOK-i. Oferta kredytów oferowanych przez te instytucje jest bardzo bogata; wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty gotówkowe.

Każdy z banków (także SKOK) ma własny regulamin przyznawania kredytów gotówkowych. Ale każdy rozpoczyna procedurę od sprawdzenie historii kredytowej przyszłego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Ocenia także zdolność kredytową klienta. Stąd do wniosku kredytowego koniecznie trzeba dołączyć zaświadczenie o dochodach. Pojawia się pytanie: czy można procedurę tę ominąć?

Zgoda na kredyt, a zaświadczenie o zarobkach

Okazuje się, że można dostać kredyt gotówkowy nie dołączając zaświadczenia o zarobkach. Wystarczy złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w banku, w którym wcześniej założymy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który będzie co miesiąc wpływała pensja, renta albo emerytura.  W przypadku osób posiadających ROR, bank nie musi sprawdzać czy dochód jest stały, wie jaka kwota wpływa na konto, wie też są te regularne wpływy. Nie oznacza to jednak, że kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach można wziąć tylko w tym banku, który prowadzi ROR. Procedury związane z udzielaniem kredytów gotówkowych są coraz bardziej proste. Są więc obecnie i takie banki, które nie wymagają dołączania zaświadczenia o dochodach. Wystarczy, że przyszły kredytobiorca złoży oświadczenie o swoich zarobkach. Bank jednak sprawdzi czy jest podana w nim kwota dochodu rzeczywiście taka jest. Najczęściej dochód jest potwierdzany bezpośrednio u pracodawcy. Czasem trzeba przedstawić wyciąg z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego za okres ostatnich trzech miesięcy.

Duża konkurencja sprawia, że banku upraszczają procedurę przyznawania kredytów gotówkowych. Coraz rzadziej żądają zaświadczenia o zarobkach. Weryfikują jednak prawdziwość złożonego oświadczenia o dochodach poprzez kontakt z pracodawcą przyszłego kredytobiorcy.