Porady

Wokół kredytów mieszkaniowych narasta wiele pytań

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Niektórzy na marzeniu poprzestają, natomiast są i tacy szczęśliwcy, którym to pragnienie udaje się urzeczywistnić.


Skoro już został wywołany ten temat, zatrzymajmy się chwilę przy nim i sprawdźmy, co trzeba zrobić, żeby stać się szczęśliwym posiadaczem własnych czterech ścian. Jak zawsze przy każdych zakupach konieczne są pieniądze, tak jest i w tym przypadku. Mało tego, chodzi tutaj o duże pieniądze, którymi na co dzień nie dysponuje przecież przeciętny Kowalski.

Ale od czego mamy banki?

Jeśli ktoś potrafi tylko wykazać się tzw. zdolnością kredytową, może właściwie bez większych problemów otrzymać kredyt mieszkaniowy i w ten oto sposób ma już za co kupować własne lokum. Oczywiście każdą pożyczkę czy kredyt, w tym i kredyt mieszkaniowy, trzeba systematycznie spłacać, ale jednocześnie cały czas możemy już swobodnie mieszkać u siebie.

Kredyt mieszkaniowy to z całą pewnością jeden z najbardziej popularnych produktów każdego banku. Oczywiście, każdy bank ma inne warunki jego przyznawania, ale nie ma najmniejszych wątpliwości, że sporo osób korzysta z takiej możliwości. Tak naprawdę gdyby dzisiaj nagle banki zaprzestały udzielania tego typu kredytów, ludzie mieliby rzeczywiście spore kłopoty z zakupem nieruchomości mieszkalnych. Nawiasem mówiąc, przed laty takich szerokich możliwości nie było. Co więcej, mieszkań przecież nie kupowało się od tak. Najpierw trzeba było zapisać się do spółdzielni mieszkaniowej, co jednocześnie wiązało się z wpłaceniem określonego wkładu.

To dopiero był początek

Później całymi długimi latami czekało się na tzw. przydział mieszkania i dopiero po jego otrzymaniu można było się wprowadzać do nowego lokum. Gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć, jak to było, może sobie obejrzeć fantastyczny serial w reżyserii nieodżałowanego Stanisława Barei pt. „Alternatywy 4”. Ta filmowa propozycja mogłaby również zainteresować młodych ludzi, którzy socjalistyczną rzeczywistość znają jedynie tylko z opowieści swoich rodziców czy dziadków. Cieszmy się więc z tego, co mamy i korzystajmy z możliwości, jakie stwarza nam współczesny świat.