Bez kategorii

Piece kaflowe

Wydawać by się mogło, że piece kaflowe to relikt minionej epoki. Kto w dzisiejszych czasach chciałby mieć piece kaflowe w swoich domach? Pamiętać możemy je jako naprawdę niewygodne, do tego brudne i wymagające od nas sporej pracy rozwiązanie, które w dodatku wcale nie zapewniało skutecznego ogrzewania domu czy mieszkania. W rzeczywistości okazuje się, że tego typu piece coraz częściej pojawiają się w nowoczesnym budownictwie i zapotrzebowanie na nie jest całkiem spore.

Rustykalny czar

Przede wszystkim, piece tego typu mogą nam się kojarzyć z starymi wiejskimi domkami, które były ogrzewane z jednego centralnie umieszczonego pieca. Gorące były całe ściany i to dzięki nim było ciepło w domu. Takie rozwiązanie jest zadziwiająco skuteczne, jeśli zastosuje się je we właściwie zaprojektowanej przestrzeni, ponieważ pozwala bardzo szybko nagrzać cały dom i skutecznie zarządzać temperaturą powietrza w jego wnętrzu. Nowoczesne rozwiązania nie są już też ani brudne, ani tym bardziej bardzo czasochłonne czy pracochłonne, ponieważ przystosowane są do lepszego spalania i zazwyczaj produkowane są z wyraźnie lepszych materiałów.

Płaszcze wodne

W piecach tego rodzaju można też stosować płaszcze wodne, czyli mechanizmy rozprowadzania ciepła, które o tej pory promieniowało bezpośrednio z samego pieca. Jedno takie „ognisko” na samym środku w dzisiejszych czasach rzadko się sprawdza jako rozwiązanie dla całego budynku, więc wykorzystanie płaszcza wodnego jest w stanie skutecznie poradzić sobie z największym problemem takiego pieca. Co więcej, na piecach kaflowych można spokojnie ugotować obiad, wykorzystać je do pieczenia w naturalny sposób, jak również można się cieszyć strzelającym w jego wnętrzu ogniem. Nowoczesne piece kaflowe posiadają specjalne szybki niczym kominki, za którymi zobaczymy palący się ogień w pełnej krasie. Inwestycja w piece z kafli nie jest szczególnie kosztowna, chociaż trzeba mieć na uwadze, że cały czas ich produkcją zajmuje się stosunkowo niewielka grupa specjalistów.

Więcej na temat różnych typów pieców i kominków znajdziesz w artykule: https://kratki.com/pl/piece-kominkowe-rodzaje-i-zastosowanie/