Porady

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Gdy analizujemy pompy ciepła pod względem wizualnym, trudno nie odnieść nam wrażenia, że wcale nie różnią się one znacząco między sobą. Nawet, jeśli pochodzą z oferty różnych producentów, wyglądają bardzo podobnie, może więc wydawać się, że wybór tej najbardziej właściwej również nie powinien być przesadnie skomplikowany. A jednak okazuje się, że w pełni zadowolone są z niego przede wszystkim te osoby, które z pewnym wyprzedzeniem sprecyzowały swoje oczekiwania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Po co nam pompa ciepła?

Może się wydawać, że pytanie o przeznaczenie pompy ciepła jest zbędne, okazuje się jednak, że czasem warto je postawić, różne typy urządzeń mają bowiem nieco inne zastosowania. Najbardziej oczywistą funkcją pompy wydaje się grzanie, rozwiązanie to jednak może być wykorzystywane z powodzeniem także do chłodzenia pomieszczeń. Nie brakuje i takich produktów, które grzeją w zimie i chłodzą w lecie wykonując obie funkcje z jednakowym stopniem profesjonalizmu.

Jak ma działać pompa ciepła?

Pytanie o działanie pompy ma czysto teoretyczny charakter, gdy bowiem mamy do czynienia z domami jednorodzinnymi, zastosowanie znajdują niemal wyłącznie te urządzenia, które zostały wyposażone w agregat sprężarkowy. Dobrze jest jednak wiedzieć, że poza klasycznymi sprężarkami zasilanymi dzięki energii elektrycznej, można spotkać także takie, w których zasilanie jest gazowe, nie wykorzystuje się ich jednak w budownictwie jednorodzinnym.

Jaki rodzaj źródła dolnego ma być wykorzystywany?

Szukając odpowiedzi na to pytanie należy pamiętać o zasadzie odnoszącej się do sprawności pompy ciepła i mówiącej o tym, że jest ona tym wyższa, im mniejsza jest różnica temperatur, jaka występuje pomiędzy źródłem górnym oraz dolnym. Największą popularnością cieszy się w związku z tym system woda-woda, odznaczający się nie tylko największą sprawnością, ale również najniższymi kosztami związanymi z eksploatacją.

Przedstawione powyżej pytania nie są jedynymi, jakie warto postawić sobie przy zakupie pompy ciepła, próba odpowiedzi na nie pozwala jednak na określenie potrzeb konsumenta i ułatwia mu znalezienie odpowiedniego dla niego rozwiązania.

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/