Porady

Piecyk koza: czyli jak za dawnych lat

Kilkanaście lat temu w naszych domach ponownie pojawiły się kominki. Moda na budowanie kominków nie mija, ale jego wybudowanie nie jest tak proste, jak się wydaje. Osoby, które mieszkają w domach, które mają kilkadziesiąt lat, mogą mieć trudności z wybudowaniem kominka. Alternatywą jest piec koza.

Współczesna koza nie przypomina tej sprzed kilkunastu dekad. Współczesny piecyk koza ma zupełnie odmienną stylistykę. Na rynku dostać można piec kozę o mocy dostosowanej do kubatury pomieszczenia, w którym planujemy go zainstalować. Stylistykę koza może mieć taką, że bez problemów wpisze się w wystrój pomieszczenia.

Piecyk koza może być wykonany z bardzo różnych materiałów

Do nowocześnie urządzonego wnętrza można wybrać piec stalowy albo żeliwny. Do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu lepiej będzie pasował piecyk koza, który został obudowany bogato zdobionymi kaflami ceramicznymi. Piec koza może też być wykonany z hartowanego szkła. Taki piec kryje w swoim wnętrzu cegłę szamotową, długo więc po wygaśnięciu jest ciepły. Piece koza mogą mieć bardzo różną moc grzewczą. Najsłabsze mają moc kilku kilowatów, ale też i takie o mocy kilkunastu kilowat. W zależności od modelu kozy opał można ładować od góry albo przez znajdujące się z przodu drzwiczki. Do palenia najczęściej służy drewno, chociaż są także piecyki kozy na węgiel oraz takie na ekologiczny pelet.

Piecyk koza: czyli jak za dawnych lat

Kominek musi zostać podłączony do przewodu kominowego, który spełnia określone wymogi

Zajmuje także dużo miejsca i jest bardzo ciężki. Najbardziej proste jest wybudowanie kominka w domu, który dopiero powstaje. W przypadku osób mieszkających w starych domach wybudowanie tradycyjnego kominka bez konieczności wykonywania remontu może okazać się niewykonalne. Rozwiązaniem, które w takiej sytuacji można wybrać jest piecyk koza. Piec koza można zamontować także w mieszkaniach, które znajdują się w starych kamienicach. Przed kilkudziesięciu lat mieszkania te ogrzewane były piecami kaflowymi; do dziś pozostałością po nich są przewody kominowe.

Przeczytaj też, jak modnie zaaranżować kozę w salonie: https://kratki.com/pl/koza-czy-pasuje-do-twojego-wnetrza/