Porady

Do kredytu mieszkaniowego lepiej się przygotować

Kupno mieszkania w naszym kraju wiąże się zwykle z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Szczęściarzami mogą nazwać się Ci, którzy kredyt hipoteczny spłacają tylko przez kilka.

Zdecydowana większość wnioskodawców z kredytem hipotecznym jest związana przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Chociaż trzeba przyznać, że banki na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat mocno zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Jeszcze 10 lat temu przy dobrej zdolności kredytowej można było zaciągać kredyt hipoteczny nawet na kilkadziesiąt lat na 100 % wartości nieruchomości. Od 2018 roku trzeba dysponować co najmniej 20 % wkładem własnym by móc w ogóle taki kredyt otrzymać.

To nie wszystko

Trzeba również wykazać się bardzo dobrą historią oraz zdolnością kredytową. Dopiero gdy te wszystkie warunki zostaną spełnione można otrzymać kredyt hipoteczny. Niewątpliwą zaletą kredytu hipotecznego jest jego atrakcyjne oprocentowanie. Kredyty hipoteczne należą do najkorzystniejszych kredytów oferowanych przez banki. Najwięcej problemów kredyty mieszkaniowe stwarzają więc gdy mowa o konieczności zgromadzenia odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Czy zasadne jest zaciąganie kredytu gotówkowego w celu zgromadzenia potrzebnych środków? Odradzamy raczej to rozwiązanie. Lepiej będzie jeśli na kredyt mieszkaniowy będziemy oszczędzać. Dla przyszłych kredytobiorców będzie to niezły trening. W ten sposób będzie bowiem można przekonać się, czy w taki sam sposób uda się utrzymać ciężar comiesięcznych zobowiązań kredytowych.

Istnieją też sposoby na to by zwiększyć swoją zdolność kredytową

Osoby samotne mogą zaciągać kredyty hipoteczne na przykład wspólnie z rodzicami. Zanim też wniosek o kredyt hipoteczny zostanie złożony dobrze jest zamknąć wszystkie dotychczasowe kredyty i zobowiązania. Niezapłacone limity na kartach kredytowych, debety na rachunku osobistym- to wszystko w bezpośredni sposób przekłada się na zdecydowanie niższą zdolność kredytową. Lepiej więc dobrze do kredytu mieszkaniowego się przygotować.