Porady

Trudna droga do kredytu mieszkaniowego

Jak otrzymać kredyt mieszkaniowy? Z tym problemem boryka się mnóstwo Polaków. Jakie kryteria należy bowiem spełnić? Trzeba szczerze przyznać, że najbardziej wymarzonym Klientem banków jest osoba pracująca na umowę na czas nieokreślony, nie mająca dzieci ale za to spory portfel oszczędności.

Rzecz jasna nie powinna również posiadać innych zobowiązań kredytowych. Najtrudniej z kredytem hipotecznym mają Ci, którzy zatrudnieni są na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Niejednokrotnie okazuje się, że wpływy z tytułu tych umów przewyższają średnie wynagrodzenie w Polsce

Banki w zdecydowanej większości wyżej cenią sobie te osoby, które zatrudnione są w ramach umowy na czas nieokreślony. Na dodatek banki mogą żądać spełnienia dodatkowych warunków. Jednym z nich jest na przykład posiadanie żyrantów. Według najnowszych wymogów potencjalny wnioskodawca nie może przekazywać więcej na spłatę kredytu niż połowę swoich zarobków. W przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej limit wynosił nieco więcej bo 65%. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z dość częstą praktyką kiedy to kredyty mieszkaniowe były udzielane na ponad 100% wartości nieruchomości. Dzisiaj już nikt na coś takiego się nie zgodzi. Trzeba mieć co najmniej 20% wkładu własnego. W rezultacie droga do kredytów hipotecznych i mieszkaniowych została zamknięta dla tych, którzy zarabiają jak najmniej.

Żaden bank nie udzieli też kredytu na 40 lat

Banki maksymalnie mogą pożyczać pieniądze na 25 lat. Zresztą czy widmo tak długiej spłaty kredytu mieszkaniowego jest widmem kuszącym? Z całą pewnością nie. Lepiej więc dokładnie przemyśleć okres kredytowania. Wiadomo im dłuższy okres kredytowania tym niższa miesięczna rata. Z drugiej jednak strony taki kredyt kosztuje zdecydowanie więcej. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw zanim złożymy wniosek kredytowy. W innym przypadku będzie można tego łatwo pożałować. Wszystkie te fakty dobrze jest rozważyć przed złożeniem wniosku. W razie potrzeby należałoby skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.