Porady

Co to są wakacje kredytowe?

Co to są wakacje kredytowe?

Każdy kredyt w różnym stopniu obciąża domowy budżet. Obciążenie to jest szczególnie duże w przypadku kredytu hipotecznego. Każdej osobie, która zdecyduje się na wysoki kredyt mogą przytrafić się krótkotrwałe problemy finansowe.

Dzisiaj jednak można z bankiem negocjować warunki spłaty kredytu w przypadku przejściowych problemów. Wśród rozwiązań proponowanych przez banki są wakacje kredytowe. Czy rozwiązanie to jest dla kredytobiorcy korzystne?

Wakacje kredytowe polegają na zawieszeniu spłaty rat kredytu

W większości banków można odpocząć od spłaty kilku, czasem nawet kilkunastu rat. Zawieszenie spłaty kilkunastu rat jest jednak możliwe tylko w nielicznych bankach. Wakacje kredytowe oferuje obecnie wiele banków, kredytobiorcy nie muszą nawet uzasadniać, dlaczego chcą zawiesić spłatę. Powinni jednak pamiętać, że w większości banków nie można przy jednym kredycie zawiesić spłaty rat więcej niż jeden raz. Decyzja o wakacjach kredytowych powinna więc być podjęta bardzo rozważnie.

Decyzja o tym, na jaki okres spłaty mogą zostać zawieszone, zasady późniejszego spłacania kredytu są zawsze kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Udzielając wakacji kredytowych banki stawiają jednak warunek, który kredytobiorcy koniecznie muszą spełnić: nie mogą więcej spóźnić się z wpłatą następnych rat.

W większości banków udzielenie wakacji kredytowych nie wiąże się z dodatkowymi opłatami

Nie jest to jednak praktyka stosowana przez wszystkie banki bez wyjątku. W niektórych za wakacje kredytowe kredytobiorcy muszą zapłacić. Stąd też kredytobiorca, który chce skorzystać z wakacji kredytowych przed podjęciem decyzji powinien dokładnie zapoznać się z zasadami ich udzielania w banku, w którym posiada kredyt.

Wakacje kredytowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które pieniądze zarezerwowane w domowym budżecie muszą przeznaczyć na inny cel. Są także ułatwieniem w przypadku chwilowych trudności finansowych. Pamiętajmy jednak, że po wakacjach kredyt znów trzeba będzie spłacać.