Porady

Zioła na kobiece dolegliwości

Zioła na kobiece dolegliwości

Ziołowe napary, odwary, soki i nalewki są skutecznym lekarstwem na wiele kobiecych dolegliwości. Działają łagodniej od leków syntetycznych, ale wywołują mniej skutków ubocznych.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jego objawy to między innymi rozdrażnienie i ból piersi. Objawy te możne skutecznie złagodzić pijąc napar ze skrzypu, niepokalanka mnisiego, liści brzozy i kwiatów czarnego bzu. Wszystkie zioła przed przygotowaniem naparu należy zmieszać ze sobą w tych samych proporcjach.

Menopauza

Wiele kobiet w okresie menopauzy uskarża się na nocne poty i nieuzasadniony niepokój. Nocne poty pomoże złagodzić napar z szałwii, a nieuzasadniony niepokój złagodzi napar przygotowany z męczennicy cielistej i owoców głogu.

Zapalenie pęcherza

Zarówno profilaktycznie (przy nawracającym zapaleniu pęcherza) jak i leczniczo warto codziennie wypijać pół szklanki soku z żurawiny. Leczniczo działa również napar z pokrzywy i skrzypu. Zioła należy zmieszać w równych proporcjach. Przygotowany napar należy pić dwa razy dziennie po pół szklanki.

Bolesne miesiączki

Na bóle w podbrzuszu pomaga napar przygotowany z równych ilości następujących ziół: babki lancetowatej, rdestu, melisy, korzenia tataraku i liści pokrzywy. Zioła te mają działanie rozkurczowe. Napar należy pić w chwili pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych. Powinien być jeszcze ciepły.

Trądzik w dojrzałym wieku

Z tego typu problemem zmaga się wiele kobiet po 30. roku życia. Zmiany złagodzi picie naparu przygotowanego z: babki lancetowatej, bratka polnego, liści mniszka lekarskiego i kłącza perzu.

Infekcje intymne

Objawy związane z infekcjami okolic intymnych złagodzą nasiadówki przygotowane z naparu ziół, które działają odkażające. Do przygotowania naparu należy użyć: liści wiązu, kwiatów rumianku, kory dęby, szałwii. Zioła należy zmieszać w równych proporcjach, na przykład po dwie łyżki. Przed nasiadówką gotowy napar należy przestudzić.

Ziołowych naparów nie powinno się łączyć z lekami syntetycznymi na własną rękę. Trzeba wcześniej skonsultować się z lekarzem.