Porady

Konto oszczędnościowe a lokata

Konto oszczędnościowe a lokataKażdy, kto zastanawia się nad ulokowaniem swoich oszczędności w banku może wybierać pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym. Który z tych instrumentów jest korzystniejszy i bardziej dochodowy? Zależy to wyłącznie od oszczędzającego.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to z pozoru zwyczajne konto bankowe, które jest oprocentowane i gdzie z faktu przetrzymywania środków finansowych jesteśmy w stanie czerpać pewne korzyści. Inaczej niż przy lokacie z konta tego możemy przez cały czas korzystać i dowolnie wpłacać na nie pieniądze, czyli powiększać kapitał, od którego bank nalicza nam odsetki. Kiedy jednak chcemy pieniądze wyjąć, musimy się liczyć z pewnymi obostrzeniami, które nie występują w przypadku zwyczajnych kont bankowych. Najczęściej możemy bez konsekwencji wykonać jeden przelew w ciągu miesiąca, a każda kolejna operacja tego typu będzie nas kosztować dużą opłatę manipulacyjną. Jeśli za często będziemy wyciągać pieniądze z konta, to może się okazać, że koszty, które zapłacimy przy operacjach finansowych, będą wyższe niż zyski, które osiągnęliśmy z odsetek. Konto oszczędnościowe jest więc dla tych osób, które potrafią oszczędzać, ale nie są pewnie czy same oszczędności nie będą im w którymś momencie potrzebne do zapłacenia nieplanowanych rachunków.

Lokata

W odróżnieniu od konta oszczędnościowego w przypadku lokaty zysk jest praktycznie pewien. Warunkiem jest utrzymanie pieniędzy na lokacie, aż do umownego terminu jej wygaśnięcia. W przypadku wyboru lokaty bardzo ważny jest jej okres. Banki zazwyczaj proponują nam zdeponowanie pieniędzy na okres miesiąca, trzech miesięcy, a nawet jednego czy dwóch lat. To, jaki okres wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Zanim to jednak uczynimy, powinniśmy starannie przemyśleć, czy środki, które chcemy zdeponować, nie będą nam przypadkiem potrzebne. Jeśli bowiem postanowimy w połowie okresu lokaty wypowiedzieć ją i zabrać swoje pieniądze, to musimy się liczyć z tym, że bank odmówi nam wypłacenia zysków, a sama lokata okaże się dla nas niekorzystna.