Porady

Zakupy w sieci: aukcje

Zakupy w sieci: aukcje

Internet jest wszechobecny w naszym życiu. Jest dostępny powszechnie, daje nam możliwości, o których kilka lat temu mogliśmy tylko marzyć. Jedną z możliwości wykorzystania sieci jest możliwość robienia zakupów.

Pierwszą formą ( wciąż dostępną) zakupów w sieci były aukcje internetowe. Jedna z pierwszych platform aukcyjnych w Polsce powstała w 1999 roku. Jakie są zalety kupowania na aukcjach internetowych?

Aukcja internetowa jest specyficzną formą aukcji wzorowaną na aukcjach tradycyjnych

Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że uczestnikiem aukcji internetowej może zostać osoba, która ma dostęp do komputera podłączonego do Internetu. Sprzedający zamieszczają swoje ogłoszenie na portalu aukcyjnym. Ustalają przy tym cenę minimalną (wywoławczą), za którą chcą sprzedać wystawiony produkt. Osoby zainteresowane jego nabyciem licytują oferując wyższą cenę. Czas trwania aukcji jest ustalany przez sprzedającego. Licytacja przez Internet trwa więc przez ściśle określony, z góry znany uczestnikom licytacji, czas. Maksymalny czas trwania aukcji na najbardziej popularnym w Polsce serwisie aukcyjnym wynosi 14 dni. Osoba, która zaproponuje najwyższą cenę zostaje zwycięzcą aukcji.

Zakupy na aukcji internetowej mają wiele zalet

Przede wszystkim można na nich kupić praktycznie wszystko. Na aukcjach do sprzedaży wystawiane są produkty zupełnie nowe, ale też używane. Wśród tych ostatnich zdarzają się towary unikatowe. Stąd też zakupy na akcjach bardzo często robią osoby, które poszukują staroci. Jest to rozwiązanie bardziej komfortowe niż poszukiwanie starych mebli lub innych przedmiotów na pchlich targach. Oczywiście, aby zakupić interesujący nas produkt na aukcji nie musimy wychodzić z domu. Zakupiony produkt zostanie nam dostarczony pod wskazany adres. Minusem tradycyjnej aukcji jest konieczność spędzania czasem kilku godzin przed ekranem monitora. Stąd też pojawił się nowy typ aukcji. Są to aukcje z możliwością zakupu natychmiastowego. Na takich aukcjach towar kupujemy jeszcze zanim się ona zakończy.