Porady

Kilka informacji o wakacjach kredytowych

Kilka informacji o wakacjach kredytowychKażdy kredyt jest dużym obciążeniem dla domowych finansów. Przejściowe problemy finansowe czy niespodziewane wydatki mogą się w okresie kredytowania przytrafić każdemu, niezależnie od tego czy jest to kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Wiele banków osobom z przejściowymi trudnościami w spłacaniu rat kredytu oferują tak zwane wakacje kredytowe. Na czym to rozwiązanie polega? Czy dla kredytobiorcy wakacje kredytowe są korzystne?

W czasie wakacji kredytowych następuje zawieszenie spłaty rat kredytu. W większości banków wakacje kredytowe to rozwiązanie, które pozwala zawiesić kilka rat. W niektórych można zwiesić kilkanaście rat, ale takie rozwiązanie proponuje na chwilę obecną bardzo mała liczba banków. Wśród działających w Polsce banków jest spora liczba takich, które dają możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu bez konieczności uzasadniania decyzji. Warto jednak wiedzieć, że w większości banków z wakacji kredytowych podczas spłacania jednego kredytu można skorzystać tylko jeden raz. Zanim więc wystąpimy do banku z wnioskiem o wakacje kredytowe, dobrze przemyślmy swoja decyzję.

Na jak długi okres spłata rat zostanie odroczona, według jakich zasad trzeba je będzie spłacać, gdy wakacje kredytowe się skończą, jest zawsze kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Należy jednak pamiętać o bardzo istotnej rzeczy: osoby, które skorzystają  z wakacji kredytowych, nie mogą nigdy spóźnić się z zapłaceniem kolejnych rat.

Dodatkowe opłaty

W sporej liczbie banków za wnioski o wakacje kredytowe nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Pamiętajmy jednak, że nie jest to praktyka stosowana przez wszystkie banki. Zanim złożymy wniosek, zapytajmy pracownika banku czy nie będą one nic kosztować.

Wakacje kredytowe to jedno z rozwiązań, które banki proponują kredytobiorcom, którzy nie mogą chwilowo spłacać kredytu. Dla wielu kredytobiorców jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć płacenia karnych odsetek z uwagi na przeterminowaną ratę. Wakacje kredytowe nie oznaczają jednak, że rat nie trzeba spłacać.