Zabezpieczanie danych

Jak odporne są ekrany smartfonów?

Wielu użytkowników smartfonów w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności czy zwykłej, ludzkiej bezmyślności, uszkodziło ekran swojego smartfona po tym, jak upadł on na twarde podłoże. Wypadki się zdarzają, a taki upadek często kończy się dla smartfona pęknięciem ekranu. Producenci starają się jednak chronić swoje urządzenia, zwłaszcza te, których cena wykracza poza średnią.

Jak odporne są ekrany smartfonów?

Najmocniejsze szkło w telefonach Apple

Marka Apple chwali się, że w przypadku swojego czołowego modelu smartfona iPhone 8 zastosowała w jego konstrukcji super mocne szkło. Właściwie gwarantuje, że to najmocniejsze szkło, jakiego kiedykolwiek użyto w tego rodzaju urządzeniach. Oprócz tego, telefon ma stalową konstrukcję wewnętrzną oraz wzmocnioną obręcz z aluminium lotniczego serii 7000. Ekran i obudowa z tyłu smartfona iPhone 8 są wykonane ze szkła. Czy to nie oznacza, że smartfon jest bardziej narażony na uszkodzenie?

Super trwałe szkło

Producent szklanego telefonu Apple iPhone 8 zaznacza, że obudowa ze szkła wcale nie oznacza, że należy obchodzić się z takim smartfonem, jak z przysłowiowym jajkiem. Szkło w tym telefonie rysuje się na szóstym stopniu w skali Mohsa, co jest standardowym wynikiem w stosowanym powszechnie w telefonach komórkowych różnych marek Gorilla Glass. Apple przy produkcji iPhone`a 8 sięgnęło po szkło szafirowe. Znosi ono porysowania, uszkodzenia mechaniczne, a nawet podpalenie. Jego obudowa jest solidna i mocna, dlatego nawet przy użyciu dużej siły ekran nie zostanie uszkodzony.

We wcześniejszych generacjach smartfonów na ekran nakładano szkło, które nie było tak wytrzymałe jak szkło szafirowe, czy wspominane Gorilla Glass. Dlatego upadek nawet z niedużej wysokości powodował potrzaskanie się szkła w drobny mak. Jeśli do tego uszkadzał się ekran, naprawa smartfona mogła pociągnąć za sobą naprawdę wysokie koszty. Często lepiej było kupić całkiem nowy telefon niż naprawiać ekran w dotychczasowym. Współczesne smartfony z super wytrzymałym szkłem, jak smartfony Apple, znoszą dużo większe obciążenia i nie uszkadzają się tak łatwo.