Porady

Dobry kredyt mieszkaniowy, czyli jaki?

Kupując nieruchomość na kredyt, wiążemy się z daną instytucją bankową na lata. Właśnie dlatego kredyt ten powinien być w pierwszej kolejności bezpieczny i przewidywalny. Nie może być sytuacji, że odsetki, uzależnione od wielu czynników zewnętrznych, rosną z dnia na dzień.

Nie może być też tak, że bank nakazuje nam wykupienie dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych i nieopłacalnych produktów i usług tylko za to, aby kredyt był w ogóle możliwy do zaciągnięcia. Innymi słowy: nie może być tak, że kredyt na mieszkanie jest dla nas niekorzystny – to zbyt duże przedsięwzięcie.

Wszystkie parametry kredytu powinny być jasno i wyraźnie regulowane przez umowę

Najlepiej sporządzać ją w towarzystwie doradcy bankowego, który pomoże nam zresztą w negocjacjach, zabezpieczy nas przed nieuczciwymi zagraniami ze strony banku i ogólnie – pomoże w przejściu przez ten (trudny!) proces zaciągania kredytu mieszkaniowego. Oczywiście nie zwalnia to nas z konieczności posiadania podstawowej wiedzy w tej sprawie. Musimy wiedzieć, od czego zależy decyzja kredytowa banku i co zrobić, żeby była ona pozytywna. Musimy posiadać też odpowiednio duże oszczędności – w końcu to od nich zależy opłacalność danego kredytu. Trzeba wiedzieć wreszcie, które usługi dodatkowe (jak np. ROR) warto w danym banku wykupić, aby nasz kredyt mieszkaniowy był jeszcze atrakcyjniejszy.

Bardzo ważne jest też, aby znać swoje możliwości negocjacyjne

Niektórzy klienci nawet nie wiedzą, że mogą z bankiem negocjować, podczas gdy nieraz – zwłaszcza posiadając duży wkład własny i wykupując produkty dodatkowe – możemy naprawdę wiele wytargować. I w tym świetle również widać, jak dużo może wnieść osoba doradcy bankowego.

Na koniec wreszcie upewnijmy się, czy, a jeśli tak, to ile zyskamy na wcześniejszej spłacie. Nikt przecież nie powiedział, że w ciągu tych wszystkich lat okresu kredytowego nie znajdziemy dodatkowego źródła dochodu, umożliwiającego nam szybsze uregulowanie naszych należności. Skoro zaś tak, dobrze byłoby i na tym jeszcze zarobić.