Oprogramowanie Technologie

Zapora sieciowa

Nie ulega wątpliwości, że ochrona antywirusowa jest koniecznością dla każdego użytkownika Internetu. Jako osoby korzystające regularnie z zasobów globalnej sieci jaka jest Internet musimy pamiętać o tym, że ryzyko zarażenia naszego sprzętu wirusem jest niezwykle realne.

Komputer, który nie posiada odpowiedniej ochrony jest narażony na atak. Jest to niezwykle ważne w związku z czym warto abyśmy podjęli odpowiednie kroki działania pozwalające nam na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia naszego komputera i znajdujących się na nim danych. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy ile spustoszeń może dokonać wirus.

Zmiana plików

Od jego rodzaju zależy to czy uda nam się z nim uporać szybko czy też nie. Jeżeli chodzi o te wszystkie niebezpieczeństwa, które nam grożą to warto nadmienić, że do tych najgroźniejszych w skutkach należą: usunięcie bądź całkowita zmiana plików znajdujących się na komputerze oraz kradzież książki adresowej i wysłanie przez wirusa groźnych maili do naszych znajomych. Musimy liczyć się z tym, że zainstalowane przez nas inne programy antywirusowe mogą przestać działać w takim właśnie momencie a jeśli będziemy mieć wyjątkowego pecha to wirus skasuje istotne dla działania komputera pliki co wymusi instalację od nowa całego systemu. Jeśli więc nie podejmiemy odpowiednich kroków działania możemy liczyć się z wieloma utrudnieniami spowodowanymi obecnością wirusów na naszym sprzęcie.

Zabezpieczanie sieci

Firewall to zapora sieciowa i należy do jednych ze sposobów zabezpieczenia sieci i systemów przed intruzami. Warto dodać, że termin ten może dotyczyć zarówno sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem jak i również do specjalnego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera. Jeżeli chodzi o te najpopularniejsze rodzaje zapory sieciowej to będą to z całą pewnością ips oraz vpn. Jeżeli chodzi o podstawowe zadania to będą to przede wszystkim filtrowanie połączeń wychodzących i wchodzących jak i również odmawianie żądań dostępu, które sa uznawane za niebezpieczne.