Porady

Jakie są rodzaje kredytów konsumpcyjnych?

Jakie są rodzaje kredytów konsumpcyjnych?Wśród produktów oferowanych przez banki nie może zabraknąć kredytów. Do tych, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów należą kredyty konsumpcyjne. Suma kredytu konsumpcyjnego uzależniona jest od indywidualnych ustaleń pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Zależy między innymi od jego zdolności kredytowej. Wśród kredytów konsumpcyjnych można wyróżnić kilka rodzajów.

Jakie są rodzaje kredytów konsumpcyjnych?

Kredyty konsumpcyjne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

–    gotówkowe. Kredytobiorca otrzymuje pożyczone od banku pieniądze przelewem na wskazany przez siebie rachunek. Może samodzielnie nimi dysponować, finansując cele wskazane w umowie zawartej z bankiem. Cel, na który zostaną wydane środki z kredytu nie zawsze jest określony w umowie;

–    bezgotówkowy. Pożyczona kwota pieniędzy jest przelewana przez bank na rachunek sprzedawcy lub usługodawcy. Pożyczone pieniądze oddaje kredytobiorca.

Wśród kredytów konsumpcyjnych można wyróżnić najczęściej spotykane typy:

–    kredyt samochodowy;

–    na remont mieszkania;

–    konsolidacyjny;

–    refinansowy;

–    studencki.

Do kredytów konsumpcyjnych zaliczana jest także sprzedaż na raty. Sprzedaż na raty to przykład kredytu konsumpcyjnego bezgotówkowego. Kredyty konsumpcyjne gotówkowe kredytobiorcy najczęściej przeznaczają na sfinansowanie swoich bieżących wydatków. Cel, na który mogą przeznaczyć pożyczone pieniądze nie jest w większości przypadków określony. Przykładem kredytu konsumpcyjnego z jasno określonym celem jest kredyt samochodowy.

Zalety kredytów konsumpcyjnych bezgotówkowych

Z korzyścią dla kredytobiorców jest to, że mogą sami zdecydować o długości okresu kredytowania, sposobie zapłaty i rodzaju rat. Kolejnym plusem jest fakt, iż banki nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Minimum formalności i szybka decyzja kredytowa – to kolejne zalety kredytów konsumpcyjnych bezgotówkowych.

Kredyty konsumpcyjne udzielane są na dowolny cel. Środki można przeznaczyć na wakacyjny wyjazd, zakup sprzętu RTV lub AGD, remont mieszkania. Wśród różnych kredytów konsumpcyjne należą do najbardziej popularnych.