Porady

Ubezpieczenie OC i AC pojazdu – co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenie OC i AC pojazdu - co warto o nich wiedzieć?Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego jego posiadacza. Brak podstawowego ubezpieczenia OC grozi nie tylko poważnymi karami finansowymi (sięgającymi 4.200 zł przy samochodach osobowych oraz 6.300 zł przy ciężarówkach). W przypadku spowodowania wypadku samochodem bez ważnego OC trzeba się liczyć bowiem z koniecznością pokrycia wszelkich kosztów.

Zwykle Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwraca się do sprawcy z roszczeniem zwrotnym (czyli tzw. regresem). Dlatego warto wykupić polisę ubezpieczeniową z odpowiednim wyprzedzeniem. Zwlekanie z tym do ostatniej chwili może się ponadto skończyć wyborem niekorzystnej pod względem cenowej oferty. W obliczu rosnących opłat za ubezpieczenie pojazdu warto rozpocząć poszukiwania firmy ubezpieczeniowej już na kilka miesięcy przed końcem okresu ubezpieczenia OC. W ten sposób można natrafić na okazyjną cenę polisy, nawet gdy będzie ona opłacana w ratach.

Dodatkowe polisy

Oprócz polisy OC wielu kierowców decyduje się także na ubezpieczenie AC (czyli autocasco). Zabezpiecza ono pojazdy mechaniczne takie jak samochody przed wszelkiego rodzaju zdarzeniami losowymi. Wśród takich zdarzeń wyróżnić można np. utratę, uszkodzenie w wyniku działania czynników zewnętrznych (jak np. wandalizm, pogoda), czy też kradzież. Ubezpieczenie AC jest co prawda dobrowolne, ale ze względu na rosnącą liczbę aut na drogach i parkingach, warto je wykupić dla uzyskania pełnej ochrony pojazdu.

Od czego zależy wysokość składki?

Stawka ubezpieczenia AC jest uzależniona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wysokość sumy ubezpieczeniowej. Znacznie wyższe składki muszą opłacić właściciele droższych, szczególnie tych luksusowych aut. Równie istotne jest miejsce zameldowania właściciela auta (w niektórych miejscowościach ze względu na dużą liczbę szkód, polisy z tytułu AC są wyższe), zakresu ubezpieczenia, a także miejsca parkowania pojazdu oraz historii szkód. Na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych. Dzięki porównaniu różnych ofert możliwy jest wybór najbardziej korzystnego pod względem ceny i warunków rozwiązania.