Porady

Systemy kominowe – podstawowe informacje

Systemy kominowe - podstawowe informacjeSystemy kominowe są ciągle jeszcze stosunkowo nowymi rozwiązaniami.

Warto więc poznać ich specyfikę i dowiedzieć się, co sprawia, że tak wiele osób uważa je za znakomitą alternatywę dla kominów murowanych.

Komin systemowy – próba definicji

Gdybyśmy chcieli wskazać tę cechę kominów systemowych, która jest dla nich najbardziej charakterystyczna, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę na to, że mamy do czynienia z kominami wyprodukowanymi z zestawów, które zostały przygotowane fabrycznie i dopasowane we właściwy sposób. Fabryczna produkcja znacząco obniża cenę systemów kominowych, ma jednak także kilka innych zalet. Rozwiązania tego typu powstają jedynie z tych materiałów, które są odporne na działanie ognia i kwasu, można więc mieć pewność, że niska cena komina nie będzie oznaczała jego równie niskiego poziomu bezpieczeństwa. Niektóre kominy systemowe są dodatkowo izolowane termicznie od swojej wewnętrznej stronie, co sprawia, że można je instalować także na zewnątrz budynku, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kominów murowanych.

Jak zbudowane są kominy systemowe

Rury – jeden z najważniejszych elementów systemów kominowych – zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj obudowuje się je lekkimi pustakami powstającymi z połączenia keramzytu i betonu. Takie obudowy rur mogą pełnić dodatkowe funkcje, często więc są wykorzystywane choćby jako kanały wentylacyjne. To nie tylko upraszcza wygląd komina, ale i zmniejsza koszty związane z jego budową.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Jeśli zależy nam na wyborze dobrego komina systemowego, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze to, do jakiego urządzenia grzewczego ma być on dostosowany. Na rynku możemy dziś spotkać także kominy uniwersalne, ich stosowanie jest jednak zalecane jedynie w ostateczności, gdy ogrzewamy dom z wykorzystaniem paliw różnego pochodzenia. Nie bez znaczenia wydaje się również to, kto oferuje systemy kominowe. Przed zakupem warto więc zorientować się, jakie firmy cieszą się w tym kontekście największym uznaniem konsumentów.
Sprawdź również http://www.systemykominowe.pl/systemy-kominowe/komin-turbo.html