Porady

Specyfika polskiego rynku nieruchomości

W pewnym momencie naszego życia nadchodzi taki moment, gdy chcemy mieszkać już na swoim. Niestety polskiemu rynkowi nieruchomości daleko jest do tego Europy Zachodniej.

W Niemczech na przykład niemal połowa zasobów mieszkaniowych pochodzi z wynajmu. Młodzi ludzie mogą znaleźć mieszkania na wynajem w naprawdę atrakcyjnych cenach. W Polsce o tak doskonale rozwiniętym rynku mieszkaniowym będzie można jeszcze długo pomarzyć. Zresztą Polacy są przekonani jedynie do tego, by nieruchomość posiadać na własność. W zdecydowanej większości przypadków marzenie o posiadaniu własnego M3 można zrealizować jedynie poprzez kredyty mieszkaniowe.

Zwykle myślimy o nich dopiero wtedy gdy wybrana jest już wymarzona nieruchomość

To błąd. O kredycie mieszkaniowym lepiej myśleć zdecydowanie wcześniej. W ten sposób będzie można ocenić własną zdolność kredytową. To daje z kolei informacje na temat tego na jaką nieruchomość będzie nas stać. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że żaden bank w chwili obecnej nie udzieli kredytu mieszkaniowego na 100 % wartości nieruchomości. Ustawodawstwo polskie wymaga by kredyt mieszkaniowy udzielany był wyłącznie tym, którzy dysponują 20 % wkładem własnym. Gdy nieruchomość kosztuj 200 tys. zł wkład własny wynosi 40 tys. zł. Jak widać jest to dość poważna suma. Dodatkowo trzeba również wziąć pod uwagę to czy nieruchomość będzie zakupiona poprzez rynek wtórny czy też rynek pierwotny. Jeśli jest to zakup nieruchomości na rynku wtórnym, należy również przewidzieć odpowiednio duży kapitał na remont nieruchomości. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że należy dysponować odpowiednią zdolnością kredytową.

Banki mają zupełnie różne kryteria, za pomocą których obliczają zdolność kredytową

Jedno jest pewne. Dobra historia kredytowa oraz wysoka zdolność kredytowa ułatwiają zaciągnięcie zobowiązania kredytowego. Na pewno większe szanse na kredyt mieszkaniowy mają te osoby, które pozostają w związku małżeńskim. Najmniejsze szanse mają z kolei osoby samotne, choć zawsze mogą starać się o kredyt wspólnie z rodzicami.