Oprogramowanie

Skąd mam wiedzieć czy mam wirusa?

Użytkownicy komputerów powinni mieć świadomość, że nawet wyposażeni w najlepsze programy antywirusowe mogą mieć zainfekowany komputer. Dla wielu może się to wydawać nieprawdopodobne, jednak istnieje taka możliwość i trzeba być na nią przygotowanym. Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy ktoś ma program antywirusowy nie najwyższych lotów albo po prostu nie aktualizuje swojego oprogramowania na bieżąco. Każdego dnia do sieci wpuszczane są setki nowych rodzajów wirusów, więc częste aktualizacje są niezbędne, aby komputer był odpowiednio zabezpieczony.

Czasem jednak zdarza się taka sytuacja, że mając najnowszą aktualizację baz wirusów można jakiegoś niepostrzeżenie pobrać na swój komputer. Na szczęście istnieje kilka możliwości, dzięki którym poznamy czy nasz pecet może mieć problemy ze złośliwym oprogramowaniem. Pierwszą główną oznaką może być spowolniona praca komputera, która jednak jeszcze o niczym nie świadczy. Równie dobrze przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przepełnione dyski lub awaria jednego z podzespołów komputera. Oznak może być oczywiście więcej. W ich szeregi można wliczyć również spowolnione działanie łącza internetowego lub znikanie plików z komputera. Mając do czynienia z taką sytuacją możemy być pewni, że coś jest nie tak. W takim przypadku warto zainstalować nowy program antywirusowy, który być może wykryje infekcje i sobie z nią poradzi. Jeżeli kolejne próby będą kończyły się niepowodzeniem to konieczne będzie sformatowanie dysku twardego komputera.

Nie sposób wymienić wszystkie oznaki zainfekowania komputera, ponieważ jest ich bardzo wiele. Oprócz wcześniej wymienionych można w ich poczet wliczyć również samowolne wyłączanie się komputera, wyskakiwanie okienek o dziwnej treści lub samoistne zmienianie się tła pulpitu i strony startowej w przeglądarce. Myślę, że niemal każde działanie komputera odstępujące od normy może być połączone z pojawieniem się złośliwego wirusa na naszym dysku. Bardzo rzadko dochodzi do takiej sytuacji, w której wszystkie te anomalia wywoływane są przez awarię sprzętowe, więc jeżeli one występują to winy należy doszukiwać się właśnie w wirusach.