Oprogramowanie

Fałszywe alarmy i programy antywirusowe

Każdego dnia nasz komputer narażony jest na bardzo wiele niebezpieczeństw, które mogą doprowadzić go do stanu nieużywalności. Mnóstwo użytkowników nie zdaje sobie nawet sprawy z szerokiej gamy zagrożeń, jakie czyhają na moment, w którym będą mogły się wedrzeć na dysk peceta. Przeciętny użytkownik uważa, że jedynym niebezpieczeństwem czekającym na nas w sieci są wirusy i jest to sporym niedopatrzeniem, ponieważ oprócz nich występuje jeszcze wiele innych zagrożeń. Wirusy mogą być pojęciem szerszym, w których skład będzie można zaliczyć mnóstwo szkodliwych programów o różnorakim działaniu. Jednym z nich są fałszywe programy antywirusowe, które zamiast chronić naszego peceta okazują się otwartą furtką dla wszelkiego rodzaju infekcji. Zastanawiacie się pewnie co może być źródłem takich programów na naszym dysku.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Nadgorliwi ludzie sami pobierają takie programy na swój komputer. Wielu z nas zapewne spotkało się już z taką sytuacją, w której na pulpicie wyskoczył komunikat informujący o zagrożeniu. Jednak owe okienko jest inne od tego, jakie pojawia się w przypadku wykrycia wirusa przez zainstalowany program antywirusowy. W jego treści można znaleźć sugestię, która informuje o konieczności pobrania nowego oprogramowania.

Nigdy nie wolno sugerować się takimi informacjami, ponieważ w 99% przypadków jest to ściśle powiązane z działaniem fałszywego programu antywirusowego. Każdą informację o wirusach, która nie jest generowana przez zainstalowany przez nas program antywirusowy należy lekceważyć i za nic w świecie nie pobierać polecanych w ten sposób plików. Jeżeli to zainstalujemy oferowany plik to tym samym otworzymy nasz komputer na wszelkiego rodzaju ataki z sieci. Dla niektórych może wydawać się to nieprawdopodobną sytuacją, jednak zdarza się to coraz częściej i trzeba mieć to na uwadze. Jeżeli więc takie okienko pojawi się u Ciebie na ekranie to bez wahania powinieneś wykonać gruntowne skanowanie całego komputera, ponieważ będzie to oznaczać, iż jest na nim jakaś anomalia pozwalająca na taką sytuację. Nie powinno się lekceważyć takich sytuacji, gdyż przez to można utracić wartościowe pliki, a nawet otworzyć drogę hakerom do naszego internetowego konta bankowego.