Oprogramowanie

Zabezpieczenia komputera – hasła, firewalle, antywirusy

Każdy doświadczony użytkownik peceta zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie zabezpieczenie komputera jest bardzo ważne i nie wolno go nigdy lekceważyć, ponieważ w przeciwnym razie można się narazić na utratę bardzo ważnych danych lub nawet uszkodzenie sprzętu. Niektórym wydaje się, że wystarczy zainstalowanie pierwszego z brzegu programu antywirusowego, aby móc czuć się bezpiecznym, ale nie ma nic bardziej mylnego, ponieważ zabezpieczenie komputera z pewnością się na tym nie kończy i trzeba przeprowadzić kilka innych operacji, aby móc się czuć naprawdę bezpiecznym. Po pierwsze należy wymyślić nowe hasła zarówno do konta bankowego, maila oraz portali społecznościowych, z których korzystamy.

Jest to szczególnie ważne w przypadku konta, ponieważ znając nasze dane logowania złodziej może bez problemu ukraść nam wszystkie pieniądze. Dobre hasło powinno być przede wszystkim długie, a więc liczyć sobie co najmniej piętnaście znaków. Nie powinno się zawierać w nim dat urodzenia, imion bliskich nam osób, nazw ulubionych drużyn, nazw miejscowości i żadnych wyrazów, które mogą mieć z nami związek. Należy także unikać popularnych wyrazów. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie liter zarówno dużych jak i małych, cyfr oraz znaków specjalnych, które wszystkie razem nie mają żadnego sensu. Połączenie różnych znaków w znacznym stopniu utrudnia złamanie hasła i może szybko zniechęcić potencjalnego hakera. Oczywiście odpowiedni program antywirusowy też jest wymagany, gdyż bez niego nie jesteśmy w stanie zrobić niczego.

Nie powinien być to pierwszy lepszy antywirus, ale również nie musi być to płatny program. Wystarczy wybrać jeden z polecanych darmowych programów. Konieczny jest również dobry firewall, który ochroni nas przed wszelkimi atakami z zewnątrz mających na celu przedostanie się na nasz dysk twardy i uzyskanie dostępu do informacji na nim zawartych. Korzystanie z odpowiedniego firewalla w znacznym stopniu ogranicza, a nawet uniemożliwia wtargnięcie niepowołanych osób na nasz komputer. Wyżej wymienione zabezpieczenia to nie wszystko co może ochronić nas przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci, jednak jest to solidna podstawa, która uchroni nas przed większością zagrożeń.