Porady

Dlaczego bolą nas stawy kolanowe?

Dlaczego bolą nas stawy kolanowe?

Przyczyną bólu stawów kolanowych może być zarówno nadwaga i otyłość, jak i choroby, które niszczą ich strukturę. Stawy mogą nas boleć także wraz ze starzeniem się. Im jesteśmy starsi, tym stawy są bardziej zużyte.

Zapalenie stawów

Może mieć charakter przewlekły (powstaje na przykład przy gośćcu) lub przejściowy. W tym ostatnim przypadku może być skutkiem na przykład przebytej infekcji o podłożu wirusowym. Przez kilka dni możemy wstrzymać się z wizytą u lekarza. W tym czasie powinniśmy zażywać leki o działaniu przeciwzapalnym dostępne bez recepty. Jeśli jednak dolegliwości będą się utrzymywać, musimy zgłosić się do lekarza.

Zapalenie kaletki maziowej

Jest stanem zapalnym woreczka zawierającego płyn. Jest on umiejscowiony w miejscu, w którym ścięgna i mięśnie przesuwają się po kościach stawu. Podobnie, jak w przypadku zapalenia stawów przez kilka dni możemy leczyć się sami stosują maść i tabletki przeciwzapalne. Chorą nogą należy także oszczędzać. Jeżeli domowe leczenie nie pomoże, zgłaszamy się do lekarza.

Dna moczanowa

Przyczyną chorobą są kryształki, które odkładają się w stawach, kiedy wzrasta poziom kwasu moczowego. W takiej sytuacji konsultujemy się z reumatologiem. Oprócz zaleconej przez niego kuracji stosujemy dietę zawierającą małe ilości tłustych mięs i ryb, podrobów, szpinaku i stawu. Można zażywać także leki przeciwzapalne nie zawierające kwasu salicylowego.

Przeciążenie stawów

Może być skutkiem dużej nadwagi, wykonywanej pracy czy uprawiania sportu. W tym przypadku jeśli mamy nadwagę, musimy schudnąć. Jeśli ból wynika z z zajęć, które obciążają stawy kolanowe – należy na jakiś czas zrezygnować z ich wykonywania.

Uszkodzenie łąkotki

Łąkotka do mała chrząstka. Do jej urazu może dojść przy wykonywani nagłego ruchu skrętnego lub w efekcie przeciążenia. Przy urazie konieczna jest szybko wizyta u lekarza. Leczenie polega na zszyciu lub wycięciu uszkodzonej chrząstki. Decyzja, jaką terapię należy zastosować zależy od stopnia w jakim łąkotka została uszkodzona. Jest więc podejmowana indywidualnie.