Czym dokładnie są baterie słoneczne?
Bez kategorii

Czym dokładnie są baterie słoneczne?

Z uwagi na duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego, ważne jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Na szczęście coraz więcej obywateli i właścicieli firm to rozumie, interesując się dofinansowaniami na zakup specjalistycznych sprzętów, które pozwolą z tych odnawialnych źródeł energii korzystać. Najbardziej popularne i chyba najbardziej znane są baterie słoneczne. Co to takiego i jak pomaga ludziom?

Jak działają baterie słoneczne?

Słońce ogrzewa naszą planetę, nie tylko sprawiając iż jest jasno, ale także wytwarzając ciepło. Dostarcza do jej powierzchni mnóstwo energii, która w dodatku jest darmowa. I tak dociera do Ziemi, więc możemy z niej po prostu skorzystać, zamiast spalać paliwa kopalne do jej wytwarzania. Pomagają w tym właśnie specjalne, solarne baterie, które można montować w ogrodzie, bezpośrednio na ziemi, albo też na budynkach – przede wszystkim na dachach. W tej chwili powstają nawet budowle z dachami w całości pokrytymi podobnymi bateriami, przez co są w stanie dostarczyć jeszcze więcej energii. Trzeba tylko pamiętać o ich skierowaniu na południe. Panele słoneczne – co jest inną nazwą tych baterii – przekształcają światło w energię elektryczną. Jest to rozwiązanie ekologiczne, rozsądne. Zanieczyszczenie środowiska jest tak duże, że warto przyczynić się do jego ochrony. Tym bardziej, że stosując w swoim domu czy firmie podobne baterie na energię słoneczną można także zaoszczędzić na rachunkach.

Rodzaje baterii słonecznych

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje kilka wariantów baterii solarnych. Technologia stale się rozwija, co skutkuje ich stałym unowocześnianiem – dla dobra ludzkości. Wyróżniamy:

– baterie z ogniw polikrystalicznych

– baterie z ogniw monokrystalicznych

– baterie z krzemu amorficznego

– baterie z tellurku kadmu CdTe

– baterie z mieszaniny miedzi, indu, galu i selenu, czyli zbudowane z ogniw CIGS.

W zależności od rodzaju, jaki się wybierze, dla zaspokojenia potrzeb konkretnego budynku na prąd potrzebne jest dobranie wersji o odpowiedniej wielkości.

Więcej o bateriach słonecznych znajdziesz na https://www.hewalex.pl/